Öğretmen Diyarı

Sözlü sınavlarla ilgili şok iddia!

Ali Ekber ERTÜRK – ANKARA-sozcu.com.tr

CHP Balıkesir Milletvekili Mehmet Tüm, Milli Eğitim Bakanlığı’yla ilgili şok bir iddiada bulundu ve sözlü sınavlarda sonuçların, öğretmen ve müdürlerin bağlı olduğu sendika ve mezhebine göre belirlendiğini açıkladı. Tüm, bu şok iddiasını Meclis gündemine de taşıdı ve Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı’ya soru önergesi verdi.

“Sözlü sınavlarda sonuçlar adayların üye oldukları sendikaya, kimliğine, mezhebine ve siyasi görüşüne göre şekillenmektedir” diyen Tüm, yapılan yönetmelik değişiklikleriyle idarecilerin seçiminde keyfi ve siyasi uygulamalara zemin açıldığını söyledi.

mehmet tüm

BALIKESİR’DE SINAV TARTIŞMASI

Tüm, bu konudaki iddiasına dayanak olarak Balıkesir’de yaşananları gösterdi ve şu örneği verdi:

“Balıkesir İl Milli Eğitim Müdürlüğü 2014 yılında 58 okul müdürünü müdürlük puanlamasında 75 alamadıkları gerekçesiyle görevden alarak öğretmen olarak atamasını yapmıştır. Her biri farklı sendikalara mensup okul müdürleri Balıkesir İl Milli Eğitim Müdürlüğü ve Balıkesir Valiliği aleyhine dava açarak haklarının iadesini talep etmiştir. Dava Temmuz 2015 te müdürlerin lehine sonuçlanmıştır.”

Tüm, konuyla ilgili olarak Bakan Avcı’ya “Bilimsel olarak yazılı sınav sistemiyle daha doğru ve nitelikli sonuçlar alınabilecekken, sınav sisteminin mülakata dönüştürülmesinin sebebi nedir? Okul yöneticilerinin sözlü sınavla belirlenmesi keyfi ve taraflı sonuçların ortaya çıkmasına sebep olmayacak mıdır? Sınav sisteminin sözlüye dönüştürülmesi okullarda kadrolaşmanın yolunu açmak için midir?” sorularını yöneltti.

 

 

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim