Öğretmen Diyarı

SÖZLÜ SINAVLAR KALDIRILSIN, DEMOKRASİ ŞÖLENLERİ YAPALIM!

Ülkemizin gündeminde yer alan konuların başında “memur atamaları” yer alıyor. Bütçeye göre 2015 yılında ne kadar memur alınacağı belli ancak merkezi puan üstünlüğüne göre yapılacak atamaların sayısı adayları daha çok ilgilendiriyor. Daha doğrusu memur adayları 2015’te daha fazla kadroya atama istiyor


. Yüzbinlerce memur adayı, sosyal medya üzerinden “kadro” diyor, “atama” diyor, “adalet” diyor, “haksızlığa uğradım” diyor, “yüksek puanımla atanamıyorum” diyor, “torpil yapılıyor” diyor, “bölümümden atama yapılmıyor” diyor, “Lise mezunlarına çok az kadro ayrılıyor” diyor, “Ön Lisanslarda yığılma var” diyor, “Lisans mezunları işsiz geziyor” diyor.

 

Devlet memurluğuna atamalarda sözlü sınavların ve özel şartların kaldırılması konusunu daha önceki yazılarımızda çoğu zaman dile getirmiştik. Sözlü sınavların atamalarda adaleti sağlayamadığını, torpilin ve adam kayırmanın önünü açtığını defalarca söyledik. Halkımızın devlete olan güveninin, adalete olan inancının derinden sarsıldığını ifade ettik. Ülkemizin demokratikleşmesi, milli birlik ve beraberliğimizin tesis edilmesi için sözlü sınavları kaldırmalıyız! Mülakatları kaldırmalıyız! İşe alımlarda, atamalarda, görevde yükselmelerde mülakat olmamalıdır. Hak, hukuk, adalet, eşitlik, insan hakları kavramlarını Anayasamızda yazdığı gibi uygulamalıyız. Müslüman bir ülkeyiz, gelin birbirimizin hakkını yemeyelim artık! Binlerce mağdur insanımız var. Anadolu’nun her yerinde torpili olmayan, atama bekleyen hayattan bezmiş, bunalımda olan binlerce gencimiz var.

 

Kamuya personel alımlarında sözlü sınavlar kesinlikle kaldırılmalıdır. Sözlü sınav için yüzlerce insan boş yere Ankara’ya gitmek zorunda kalıyor. Boş yere sınav komisyonları kuruluyor, zaman kaybı yaşanıyor. Telefonla siyasetçiler, bürokratlar aranıyor, isimler yazdırılıyor. Listeler hazırlanıyor, değiştiriliyor. Artık anlayışımızı değiştirmemizin zamanı gelmedi mi?

 

 


2023’e bambaşka bir Türkiye’yle girmek istiyorsak Cumhurbaşkanı, Başbakan, Bakanlar, Bakan Yardımcıları, Milletvekilleri, Kurum ve Kuruluş Yöneticileri, Bürokratlar, Müsteşarlar, Valiler, Kaymakamlar! Siyasi partiler, Hukukçular, Din adamları, Sivil toplum kuruluşları, Sendikalar, Dernekler! Yazılı ve Görsel Medya, Sanatçılar, Yazarlar! Kısacası toplumun tüm kesimi, Şeffaf bir Türkiye için, Adalet için sözlü sınavla personel almayı durdurulmasına destek vermelidir.

 

Kanunlarda, yönetmeliklerde değişiklikler yapalım. Yeni torba yasalarla atamalarda sözlü sınavların kaldıralım, demokrasi kazansın. Vicdanlarda açılım yapalım, sözlü sınavları kaldıralım. Torba yasalar, TBMM’de görüşülürken 550 milletvekilinin tamamı ayakta alkışlasın, 77 milyonun tamamı ayakta alkışlasın. Sonra da demokrasi şölenleri yapılsın. Davullarla, zurnalarla, halaylarla kutlamalar yapalım.

 

Zeki Kara

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim