Öğretmen Diyarı

Soru Çözme Teknikleri

 

 

1. Bu sınava senin gibi yüzbinlerce insan giriyor, sınava girmeden önce nefesini düzenle diyafram nefesi alarak ilk on dakikada stresini en aza düşürebilirsin.

2. Soruları hazırlayanların sizin benim gibi insanlar olduğunu unutmayın. Dolayısıyla bu insanların kafa yapısını anlamaya bakın. Bunu anlarsanız (empati diyoruz) sorular size çok daha tanıdık gelecektir.

3. Soru kökünü okumadan paragrafı okumak, cevabı düşünmeye çalışmak hızı düşürür. Zaman kazanmak için soruyu okumadan cevap şıklarına sıçramak sizi yanıltır.

4. Tahmin yürütmekle kafadan atmak aynı şey değildir. Hiç alaka kuramadığınız sorularda kendinizi zorlamanızın bir anlamı yok. Bu durumlarda kafadan atmayın. Şıkları düşürdüyseniz hele iki şıkka indirdiyseniz, o zaman ilk aklınıza geleni işaretleyin. Genellikle doğru olmaktadır.

5. Soruların hepsi zor değildir. Hatta bazıları o kadar kolaydır ki, pimpiriklenir; bu kadar kolay olamazdı deyip olmayacak şıkkı işaretlersiniz. Bu gibi durumlara dikkat edin.

6. Soruyu 10 saniye içinde anlayamıyorsanız geçin. Geçerken buraya tekrar döndüğünüzde ipucu olabilecek bir işaret koyun. Bu sorunun çözümünü ikinci tura bırakın. Biz buna TURLAMA TEKNİĞİ diyoruz.

7. Soru kökünün veya soru metninin uzun olması genellikle korkutur. Halbuki bu hiç sorun değildir. Siz soru kökünü iyi anlayın, metnin uzun olması size daha fazla ipucu veriyor demektir. İşe,bu yönden bakın. Yine de yavaş okuyan ve bir defada okuduğunu anlayamayanlardansanız bu durum tabii farklı.

8. Soruyu okur okumaz doğru seçeneği görmeye bakın. Teker teker yanlışları okuyup doğruyu bulmak da bir çözüm ama çok zamanınızı alır. Bunu başaramadığızda da yanlışları eleyerek doğruya ulaşmaya çalışın.

9. Hangi bölümden başlamak istiyorsanız ondan başlayın, deneme sınavlarında izlediğiniz yolu gerçek sınavda da izlemelisiniz.

10. Soru çözme tekniklerinde beceriklililiğinizi arttırmak istiyorsanız her dersin kendine özel mantığı olduğundan yola çıkmalısınız. Yani biyoloji konusunu okuyarak sorular üretme ve bunu teste uyarlama konusunda becerinizi geliştirirseniz, biyolojiden o kadar daha az soru kaçırırsınız. Çözmekse kolaylaşır.

11. Soru soranların mantığına ne derece yakınlaşırsanız, onun gibi düşünebilme ve soru üretebilme yeteneğini geliştirmiş olursunuz.

12. Soru kökeninde değildir. sözcüğü genellikle altı çizili verilir. Ancak buna rağmen düz mantık kurup hangisidir olarak algılayan beynimiz yanlış seçeneği işaretler.

13. Saat bulundurmak ve saate göre hareket etmek çeviklik hızınızı arttırır. Kendinizi daha önceden belirlediğiniz süre içinde soruyu çözmeye şartlandırın. Bu şartlandırmanın işe yaradığını göreceksiniz.

16. Her on soruda bir durup gözünüzü kapatın ve sadece burnunuzdan derin bir nefes alın. Birkaç saniye tutun ve yavaş yavaş verin. Oksijen beynimize giden kan damarlarını genişletecek ve zihniniz daha zeki çalışacaktır. Kaybettirdiği vakitten çok kazandıracaktır, emin olabilirsiniz.

19. Bir soruya takıldığınızda kafanızı ritmik bir şekilde müzik dinler gibi sallayın. Kafanızın farklı çalıştığını ve odağınızı koruduğunuzu göreceksiniz. Bazı sorular vardır ki ilk etapta konsantre olamayınca vakit geçer sonra da ipin ucunu kaçırırsınız. Bu yöntem, bu gibi durumlarda etkilidir.

20. Günde belirli bir süre test çözmeye zaman ayırın ve bu süreyi git gide arttırın. Saatli çalışarak da gittikçe daha kısa sürede bitirme oyunları oynayın. Hem zevkli hem gerilimli hem de geliştirici bir çalışma olacaktır.

 

Alıntıdır.

Anahtar Kelimeler:
soru çözme teknikleri

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim