Öğretmen Diyarı

Son 3 Yılın En Zor Sınavı

Oğuzkaan Koleji Yönetim Kurulu Üyesi ve Eğitim Uzmanı Hatice Yılmaz, iki soruda hata olduğunu dile getirdi. Yılmaz, ilk gün Türkçe'deki 'Ömer Dayı' sorusunun damga vurduğu TEOG sınavında bugün ise 'kek yapımı' ile ilgili İngilizce sorusunu öğrencilerin yapamadığını dile getirdi.Yılmaz, sorulara ilişkin şu değerlendirmelerde bulundu: "Her iki günde yapılan 6 sınav genel olarak değerlendirdiğimizde son üç yılın yanı en zor sınavı olduğunu söyleyebiliriz. Bu yılki sınavlar öğrencilerin konularla ilgili edim ve kazanım çıkarma becerilerini de ölçmeye yönelik hazırlanmış. Ayrıca sınavlar 8. sınıf konularından yapılmış olmakla birlikte özellikle Türkçe ve matematikte öğrencinin 6. ve 7. sınıf bilgilerine de sahip olunması gerekiyor."
egitimajansi.com
SON ÜÇ YILIN EN ZOR SINAVI

Türkçe ; Son 3 yılın en zor Türkçe sınavı. 

A Kitapçığı 
1. Soru: (Sözcükte Anlam) anlamı bulma açısından zorlayıcı. Her seçenekte değişik sözcük ve anlam var.

2. Soru: Kurcalamak deyiminin cümleye kattığı anlamla ilgili çeldiriciler çok güçlü. (A-D) doğru Yanıt B.

4. Soru: Ömer DAYI sorusu öğreciler. Öznel Nesnel kavramını karıştırmış.

5. Soru: (Neden sonuç ilişkisi) alışılmışın dışında biraz daha zorlayıcı. (bir tık daha kapalı) Önceki TEOG’larda  çok açık soruluyordu.

7. Soru: (Yazı Türü) zorlamışlar. Ama soru çok açık.

14 Soru: İtiraza sebep olabilir. Bu soru iki ayrı metnin karşılaştırması ortak yönü olmayanı soruyor. Teorik olarak iki cümlede karşılaştırma var. İki paragrafta da birer karşılaştırma cümlesi var. Birinde olması gerekiyordu, virgülün (soruyu hazırlayanlar) (Karşılaştırma değil, bilgi verme diyebilirler)

17. Soru: (;) geçmişe göre daha alt görevlerine değinilmiş. Sıkça bilinenden daha alt bir soru tipi. (Soru çok güzel hazırlanmış) Sorular genel anlamda anlaşılır ve geçen yıla göre biraz daha zor.

Matematik ; Geçen yıla göre biraz daha zor. 16 oru geçen yılla hemen hemen aynı.4 soruda zorlamışlar.

A KİTAPÇIĞI
3.SORU: Üslü ve ondalıklı sayılar birlikte kullanılmış. Geçmiş bilgilerin kullanılmasını gerektiriyor. (Hem 8.sınıf hem 6. Sınıf konusu)

6.SORU: Üslü sayılar. Sorunun çözümü için öğrencinin tam kare sayıları bilmesi ve yorum yapabilmesi gerekiyor. (Özellikle bu tarz sorular orijinal ve yorum gerektiren sorulardır.)

9.SORU: Köklü sayılarda sıralama sorusu. Mantık ve yorum gerektiriyor. En çok eleyen soru. Öğrencilerin büyük çoğunluğu ilk kez böyle bir soru tipi ile karşılaşmıştır.

18-19. SORU: İkisi de kara köklü sayı sorusu. Çözüm için öğrencinin 7. Sınıf geometri konularını da bilmesi gerekiyor.

Özetle geçen yıldan daha zorlayıcı cevabı net olan sorular. Öğrencinin mantık yürütme becerisini ölçmeye yönelik sorularla zorlamışlar. 

Din Kültürü Ahlak Bilgisi

Geçen yıla göre daha seçici bir sınavdı. Yorum sorusu fazlaydı.


A KİTAPÇIĞI
9. SORU: Seçici soru okulda para bulan öğrenci davranışının ayet karşılaştırması ağırdı.

19. SORU: Kaza sorusu çok mantıklı olmamakla birlikte cevabı açıktı.

2 HATALI SORU VAR

Fen Bilimleri

Genel anlamda geçmiş TEOG sorularına göre daha eleyici. Hatalı olduğunu düşündüğümüz sorular dışındaki sorular çok güzel hazırlanmış.

A KİTAPÇIĞI
2. VE 3. SORULAR: öğrencilerin bilimsel düşünme becerilerini ölçmeye yönelik paragraf soruları şeklinde sorulmuş. Bu tür sorularla ilk defa karşılaştılar. Bu iki soru aynı zamanda eleyici sorulardı. Son üç yılın en zor sınavı Fen Bilimleri sınavı olduğunu düşünüyoruz.

13. SORU: Soruda cismin yoğunluğunun suyun yoğunluğundan büyük ya da eşit olduğu belirtilmeliydi. Bu haliyle soru çift cevaplıdır. Hem B olabilir, bakış açısına göre C’ de olabilir.16. SORU: Şekildeki terazinin eşit kollu terazi olduğunun belirtilmesi gerekiyordu. Soruyu çözememiş olanlar itiraz edebilir. TC İnkılap Tarihi:

İnkılap tarihinden yorum ağırlıklı paragraf soruları sorulmuş. Soruların çözümü için hem bilmek hem de yorum yapabilmek gerekiyor. Öğrencilerin en çok,

A KİTAPÇIĞI
7.Soruyla: Soruyla öğrencilerin dikkati ölçmeye çalışılmış. 

9. Soru: Öğrencilerin en çok zorlandığı soru olmuş. Bu soru öğrencinin bilgiyi yorumlayıp çıkarım yapmasını gerektiriyor.

Daha önceki TEOG lara göre güçlük derecesi daha fazla olan bir sınav olmuş. Soruların büyük bölümü öğrencilerin anlama ve yorumlama becerisini ölçmeye yönelik hazırlanmış daha üst düzey davranışları içeriyor.

İngilizce:
Fırında kek yapmayı bilemeyen İngilizceden 1 soruyu kaçırdı. İngilizce soruları anlama ve yorumlamaya dayalı olduğu için dil alt yapısı gerektiriyor. Önce ki yıllarda olduğu gibi gramer ve sözcük ile ilgili sorulardan çok öğrencinin okuduğunu anlama ve uygun durumu düşen ifadeyi bulmaya yönelik sorular ağırlıkta idi. Öğrenciler en çok 

C KİTAPÇIĞINDA

10. Soruda: Fırında kek yapmakla ilgili bir sıralama sorusunda yanlış yapmışlar. Sınav soruları edinim ve kazanımlara bağlı hazırlanmış.

İŞTE O SORU:

Kek nasıl yapılır?
1.ADIM Fırını önceden 180 dereceye ısıtın
2.adım Yumurtalar ve şekeri bir kasede karıştırın
3.adım Yağ, süt, un ve kabartma tozu ekleyin
4.adım Tüm malzemeleri karıştırın ve karışımı kaba dökün
5.adım Fırına koyun ve otuz dakika pişirin
6.adım Servis etmeden önce on dakika soğumaya bırakın  
   

 
Kaynak: egitimajansi.com

Anahtar Kelimeler:
son yılın zor sınavı

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Avatar
mehmet eryılmaz 2 yıl önce

fen sorularında hata falan yok. 1 fen sorusu haybeden iptal edildi. yazık oldu.