Öğretmen Diyarı

Sınıf Öğretmenliği Alan Sınavı (ÖABT) Hakkında Merak Edilenler

Bildiğiniz gibi 2013′ün son günündeyapılan bir açıklama ile 2014 AlanSınavına girecek branşlar arasına sizin branşınız da eklendi. Kaygınızın, endişenizin farkındayım. “Ne yapalımhocam, ne sorulacak?” mesajları ilemail kutum doldu, taştı. Bu nedenle buyazıyı sizlerle paylaşmak da zaruriyet haline geldi. 2014 Sınıf öğretmenliğialan sınavı ile ilgili merak edilenleri buyazımızda cevaplamaya çalıştım.


SINIF ÖĞRETMENLİĞİ ALANSINAVINDA  HANGİ KONULARDANSORU SORULACAK?

Türkçe öğretimi, ilk okuma ve yazma öğretimifen öğretimihayat bilgisi ve sosyal bilgileröğretimi ile matematik öğretimi gibi ağırlıklı olarak 3. sınıf derslerinden soruların gelmesi olası görünüyor. Alan eğitimi bölümünde ise materyal tasarımı ve sınıf yönetimiuygulamaları mutlaka soru gelecek konular olarak karşımıza çıkıyorAyrıca birleştirilmişsınıflarda eğitim üzerinde de durulabilir.

Bir diğer olasık da fizik – kimya – biyoloji gibi branşlardan da soru gelmesi. Adaylar her ne kadar ” biz bunları öğretmiyoruz ki?” deseler de diğer branşlardaki alan sınavlarındada pek çok branş, öğretmediği derslerden oluşan bir alan sınavına hazırlanmak zorunda kaldılar. Burada tek kriter “öğretecekleriniz” değil. Aynı zamanda üniversite öğretimprogramınızda yer alan tüm derslerden, yani “öğrendikleriniz” den de soru sorulmasımümkün.

PEKİ SINIF ÖĞRETMENLİĞİ ADAYLARI ALAN SINAVINA NASILHAZIRLANMALI?

Öncelikle sakin olmalı. Alan sınavı kapsamının netleşmesini beklemeli. Zira bununla ilgiliaçıklama öyle umuyorum ki en kısa sürede ÖSYM tarafından yapılacakörnek sorularyayınlanacaktır. Bu sürece kadar adayların genel kültür – genel yetenek ve eğitim bilimleriile ilgili çalışmalarını motivasyonlarını bozmadan sürdürmeleri gerekir. Zira genel kültür –genel yetenek ve eğitim bilimlerinde yaptığınız çalışmalar alan sınavında da size katkı getirecektir. Özellikle öğretim yöntem ve teknikleri – materyal geliştirme ve sınıf yönetimidikkate alınması gereken ve alan sınavında ağırlıkla soru gelmesi muhtemel derslerdir.

Sınavın içeriği açıklandıktan sonra ise genel kültür – genel yetenek ve eğitim bilimleri ileilgili çalışmaların bir kısmını alan sınavı çalışmalarına kaydırarak dengeli bir biçimde tümsınava hazırlanılmalıdır.

ALAN SINAVI VE SINAV BAŞVURULARI NE ZAMAN?

Sınıf Öğretmenliği Alan Sınavı, diğer alan sınavına girecek branşlar gibi 13 Temmuz 2014tarihinde yapılacak ÖABT’ye girecek. Sınav başvuruları ise KPSS başvuruları ile birlikte 5-14 Mayıs 2014 tarihleri arasında gerçekleştirilecek.

mebpersonel.com

oguzhanhoca.com

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol