Öğretmen Diyarı

Sınavlara Hazırlığın Yeni Yolları

1 Eylül itibariyle 50 yıldır varlığını sürdüren dershaneler tarih oldu. Bununla birlikte, iyi bir üniversiteye ya da liseye girmek için uğraşacak adayların kafa karışıklığı hâlâ devam ediyor. Lise öğrencilerinin üniversiteye hazırlanmak için iki seçeneği var: Okul ve özel öğretim kursları. Mezunların ise, halk eğitim merkezleri ve temel liselerin açacağı kurslar ile özel öğretim kurslarına kaydolma şansı bulunuyor. TEOG adaylarının işi ise daha zor, etüt merkezleri ve takviye kursları dışında gidebilecekleri bir kurum yok.
LİSEDE OKUYAN ÖĞRENCİLERİN ALTERNATİFLERİ

Okullarda açılan kurslar

Özel öğretim kursları
Bu kurslar, Türk dili ve edebiyatı, matematik, fizik, kimya, biyoloji, tarih, coğrafya, felsefe (felsefe, sosyoloji, psikoloji, mantık) bilim gruplarında açılabilecek. Bir kurum en fazla üç dersten kurs verebilecek. Sınıflarda en fazla 16 öğrenci olacak. Lise ve dengi okul öğrencileri hafta içi okul saatleri dışında veya cumartesi günleri eğitim alabilecek. Pazar günleri ders yapılmayacak. Dersler 07.00 ile 19.00 arasında olacak. Kurslarda her bir program için haftada en az üç, en fazla sekiz saate kadar ders verilebilecek. Özel öğretim kursları 18 veya 36 haftalık bir program uygulayacak. Kurumlar, Milli Eğitim Bakanlığı’nın hazırladığı çerçeveye göre programlarını hazırlayıp bakanlığa sunacaklar.

MEZUNLAR İÇİN ÜÇ İHTİMAL VAR


En çok kafası karışan kesim, mezunlar. Onlar için şu an üç yol bulunuyor:

Temel liselerdeki hafta sonu kursları
Temel liseler hafta sonları mezunlara kurs açabilecek. Ancak en fazla üç bilim grubundan eğitim verebilecekler. Bu yüzden de çoğu temel lise şu an kurs açmış değil. Kurslar hafta sonları 6+2 saat ders verebilecek. Yani 6 dersin ardından etüt ve soru çözümlerine zaman ayrılabilecek. Hafta içi ders olmayacak. Sadece soru çözümü yapılabilecek. Şimdiye kadar açılan kursların fiyatları 3 bin 500 ile 4 bin 500 TL arasında.

Halk eğitim merkezleri
Halk eğitim merkezlerinde sınava hazırlık kursları ücretsiz sağlanacak. Lise mezunları, halk eğitim merkezleri aracılığıyla yaygın eğitim kurs müdürlüklerine diploma ile başvuru yapacak ve kurs şifrelerini alacak. Ders ve öğretmen tercihi yapabilecekler. Kayıt yaptıranların derslere devam zorunluluğu var. Toplam ders saatinin özürsüz olarak 1/10’u kadar devam etmeyenlerin kaydı silinecek. Aynı dönemde başka bir kursa gidilemeyecek. MEB’in ‘Destekleme ve Yetiştirme e-Kılavuzu’nda kurslara kayıt tarihi, 21 Eylül-2 Ekim olarak açıklansa da, bazı il ve ilçelerde kayıt alınmaya başlandı. Bunlardan biri de İstanbul Esenyurt Şerife Bacı Halk Eğitim Merkezi. Burada dersler belediyenin tahsis ettiği bir binada verilecek. Dersliklerde en fazla 20 öğrenci olacak. Hafta içi ve hafta sonu şeklinde iki seçenek bulunuyor. Pazartesi, etüt ve çalışma günü, hafta içi diğer dört günde ise sabahçı ve öğlenci gruplara ders verilecek. Hafta sonları ise tam gün eğitim yapılacak. Çalışma, soru ve test kitapları bakanlık tarafından sağlanacak. Kursiyerler önce seviye belirleme sınavına girecek. Ardından seviyelere göre sınıflar oluşturulacak. Merkez, 1000’in üzerinde adaya eğitim verecek. Talep olursa belediye yeni bir yer tahsis edebilecek. Milli Eğitim Bakanlığı’nda kadrolu ya da sözleşmeli öğretmenler ders verebilecek. Bakanlığın oluşturduğu Kurs Modülü’ne, öğrencilerin bilgileri girilecek. Veli, çocuğunun durumunu buradan takip edebilecek.

Özel öğretim kursları
Özel öğretim kursları mezunlar için de bir alternatif. Lise ve dengi okul öğrencisinden farklı olarak, mezunlar isterse haftanın her günü ders alma imkanına sahip. Kurslar, en fazla üç dersten eğitim verecek. Bir derslikte en fazla 16 öğrenci olacak. Alınan bilgiye göre, özel öğretim kursu açmak için başvuru yapanlar bulunsa da, henüz açılan bir kurum yok. Şu an için mezunlara bu seçenek kapalı. Kurs açmak isteyenler için ise başvurular devam ediyor.

TEOG ADAYLARINA İKİ SEÇENEK
 

TEOG sistemi kapsamında düzenlenen ortak sınavlara girecek öğrenciler için iki seçenek görünüyor.

Okullardaki takviye kurslar

Etüt merkezleri
Yönetmelikte yapılan değişikliğe göre etüt merkezleri 8’inci sınıfa kadar olan öğrencilere eğitim verebilecek. Bu kurumlara ilkokul ve ortaokul öğrencileri kayıt olabilecek. Etüt merkezinin amacı; ilköğretim öğrencilerinin, öğretmen gözetiminde derslerine çalışmasına, ödevlerini yapmasına yardımcı olmak.

Hürriyet

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol