Öğretmen Diyarı

Sınav verileri neden paylaşılmaz?

Pervin KAPLAN

Son yıllarda Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) başta TEOG olmak üzere yaptığı sınavlarla ilgili verileri kamuoyu ile paylaşmaktan kaçınıyor. Örneğin TEOG'da öğrencilerin en başarılı ve başarısız olduğu dersler nedir?

Hangi testte ortalama kaç doğru yapılıyor? Özellerle kıyaslandığında devlet okulları ne durumda? Bu soruların yanıtlarını bakanlık yetkililerinden başka bilen yok. Neden? Bu sorunun da yanıtı yok. Ancak kamuoyu ile paylaşılan uluslararası sınavların sonuçlarına bakarak "bizim çocukların" durumlarını görebiliyoruz.

Sanırım bakanlık da bu vahim sonuçları bildiği için öğrencilerin sınavlardaki "başarılarını" açıklamak yerine, kendine saklamayı tercih ediyor. Oysa geçmiş yıllarda bırakın ortalamaları, okullara varana kadar sınav sonuçlarını görürdük.

Eğitimci Alaaddin Dinçer 2015 yılında yapılan sınavlar ile eğitimin ne durumda olduğunun tablosunu verebilecek verilerin yer aldığı ancak paylaşılmayan araştırmaların listesini çıkarmış.

Bakın neler var:

Nisan ve kasım aylarında 1.2 milyon öğrencinin girdiği TEOG sınavları. n 22 Haziran'da yapılan 857 bin 259 öğrencinin girdiği parasız yatılılık ve bursluluk sınavı (PYBS).

Özel yetenekli öğrencileri belirlemek için 22 Mart'ta yapılan 228 bin 152 öğrencinin girdiği Bilim ve Sanat Merkezleri (BİLSEM) Sınavı.

11 Ekim'de yapılan 35 bin 562 aday öğretmenin girdiği asil öğretmenliğe geçiş sınavı.

10 Ekim'de yapılan ve 15 yaşındaki 5 bin 904 öğrenciyi kapsayan "PISA 2015 Nihai Uygulama" sınav sonuçları.

270 bin 220 öğrenciyi kapsayan TEOG anketi Ülke düzeyinde analizi yapılan 5 yıllık YGS değerlendirme sonuçları.

8. Sınıf öğrencileri arasında gerçekleştirilen "medya okuryazarlığı" seçmeli dersine yönelik anket sonuçları. n Güzel sanatlar ve spor liselerinde okuyan öğrencilere yönelik gerçekleştirilen, 28 soruluk "fiziki ortamlar, kültürel ve sosyal etkinlikler" anket sonuçları.

 

Habertürk
memurlar.net

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim