Öğretmen Diyarı

Sınav Ücretleri İade Edilsin Kararı

Kamu Denetçiliği Kurumu, yüksek lisans sözlü sınavına giriş ücretinin iade edilmesini tavsiye eden bir karar aldı.


Türkiye ve Ortadoğu Amme İdaresi Enstitüsü (TODAİE), yüksek lisans sözlü sınavına ön kayıt başvurusu için aldığı 50 TL ücretin iadesi için yapılan başvuru karara bağlandı. TODAİE ön kayıt için almış olduğu başvuru ücretini, sözlü sınava katılacaklar listesinde ismi bulunmayan vatandaşa geri ödemeyince, yapılan başvuru üzerine sınav ücretinin iade edilmesi yönünde tavsiye kararı verildi.


Alınmadığı sınavın parasını ödedi


Şikâyetçi, Türkiye ve Ortadoğu Amme İdaresi Enstitüsü (TODAİE) yüksek lisans sözlü sınavına katılmak amacıyla elektronik sistem üzerinden ön kayıt başvurusu yapmak için 50 TL ödeme yaptı. Sözlü sınava çağrılacak adayların belirlenmesi amacıyla sınava başvuranlar idare tarafından ALES puanına göre sıralanarak kontenjanın iki katı sayıda 240 kişilik aday listesi belirlendi. Ancak şikayetçi, ALES puanına göre belirlenen yüksek lisans programı aday listesine giremediği için sözlü sınava da katılamadı. Şikayetçi bunun üzerine herhangi bir hizmetin karşılığı olmadığı iddiası ile yatırmış olduğu tutarın kendisine iade edilmesi için TODAİE’ye başvururken, talep herhangi bir gerekçe gösterilmeden reddedildi.


Destek bakım bedeliymiş


Bunun üzerine Kamu Denetçiliği Kurumuna yapılan başvuru sonrasında TODAİE’den konuyla ilgili bilgi istenirken, TODAİE’nin verdiği cevapta, “başvuruların öğrenci bilgi kayıt sistemi üzerinden yapıldığı ve bu yazılımın da bir destek bakım bedeli bulunduğunu ve bu nedenle giriş sınavı ücretinin istenildiğini” ifadelerine yer verildi.


Kamu kurumu ticarethane değil


Kamu Denetçiliği Kurumu kararında ise, TODAİE’nin, kamu kaynakları ile finanse edilerek faaliyette bulunan bir kamu kuruluşu olduğunu belirtilerek, asli görevini yerine getirirken ticari bir kuruluş gibi kazanç elde etmek amacıyla her başvurudan ücret alması ve sadece mülakata girmek amacıyla para yatırıp netice olarak mülakata girmeye hak kazanamayan kişilere herhangi bir hizmet sunmamasına rağmen almış olduğu parayı iade etmemekte direnmesinin hakkaniyetle bağdaşmadığını vurgulandı.


Konuyla ilgili kararı veren, Baş Ombudsman Nihat Ömeroğlu, şikayetçinin yatırdığı ücretin kendisine iade edilmesi ve kanuni dayanağı bulunmayan "giriş sınavı ücreti" uygulamasının sonlandırılması için TODAİE’ye tavsiye kararı verirken, bu karar uyma zorunluluğu bulunmamasına rağmen TODAİE’nin, 2015-2016 akademik yılında lisansüstü programlar için sınav ücreti alınmayacağı bilgisini Kamu Denetçiliği Kurumuna bildirdiği öğrenildi.

 

sgkrehberi.com

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim