Öğretmen Diyarı

Sınav öncesi kaygınızı çocuğa belli etmeyin

Kişisel Gelişim Uzmanı ve Yaşam Koçu Süleyman Akay, yaklaşan sınavların öncesinde öğrencilerin ve ailelerinin streslerini yenmeleri ve başarılı olmalarını sağlayacak önerileri paylaştı. Akay'a göre; rahat ve güvenli bir ortamda oan, her durumda ailesini yanında hiseden, arkadaşları veya çevresindeki başarılı örneklerle karşılaştırma yapılmayan çocuklar bir adım öne çıkarak daha başarılı oluyor.

 

Rahat ve güvenli bir aile ortamı sağlanmalı

 

Ailelere de büyük görevler düştüğünü vurgulayan Akay'a göre anne babalar, kaygılarının çocuğa geçtiğini unutmamalı, rahat ve güvenli bir aile ortamı sağlayarak, çocuğa her durumda yanında olunduğu mesajını sunmalıdırlar.

 

sınav öncesinde ailelere büyük görevler düşüyor

 

Akay'a göre sınav öncesinde öğrenciler; dikkati dağıtan noktaları tespit etmeli, başarısızlığa değil başarıya odaklanmalı, gerçekçi hedefler belirlemeli, bireysel özelliklerine bağlı ders çalışma teknikleri geliştirilmeli ve sınavla ilgisi olmayan düşüncelerden uzak durmalıdır.

 

Aileler ise sınav öncesinde; rahat ve güvenli bir ortam sağlanmalı, çocuğa her durumda yanında olunduğu mesajını vermeli, öğrencinin arkadaşları veya çevresindeki başarılı örneklerle karşılaştırma yapmamalı, anne-baba kaygısının çocuğa geçtiğini unutulmamalı, kendi tercihleri ile çocuğun tercihleri ve seçimleri arasında denge kurulmalıdır. Akay'a göre aileler, sınav kaygının yoğun olduğu dönemlerde bir uzmandan mutlaka yardım almalıdır.

memurlar.net

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol