Öğretmen Diyarı

Sınav Öncesi Bu Besinleri Tüketmek Başarınızı Kötü Etkileyebilir
 Sınav Öncesi Bu Besinleri Tüketmek Başarınızı Kötü Etkileyebilir
Sınav dönemlerinde yoğun çalışma tempoları içerisinde bulunan insan vücudu düzenli beslenmek, sağlıklı beslenmek ve metabolizmayı düzenleyecek besinlerle kendine gelmek ister. Bu noktada bir çok aday, beslenme konusunda ciddi yanlışlar içerisinde yer alıyor. Sınav dönemleri boyunca bazı yiyecekleri ya da içecekleri tüketmek, hem sağlığınızı hem de başarınızı kötü etkiliyor.

Sınav öncesi yenilmemesi, içilmemesi gereken besinler:

Kahve: Kahve içerisinde yer alan kafein nedeniyle fazla tüketildiği takdirde ciddi derecede konsantrasyon problemi yaşamanıza neden olabilir. Kişilerde dikkat dağınıklığı ve odaklanamama problemi kafeinin yoğun kullanımı nedeniyle problemlere yol açabilir. Bu noktada, zaten sınav döneminden önce bol bol kahve tüketmiş olan ziyaretçilerimize, sınav öncesi kahve tüketmemelerini, tüketilmesi halinde de limiti kaçırmadan tüketmelerini öneriyoruz. Ayrıca kafein kişilerdeki stres düzeyini de artırıyor.

Yağlı yiyecekler: Bol yağlı yiyecekler, metabolizmanızı bozarak mide problemlerinin yaşanmasına neden olabilir. Ayrıca çok yağlı besinler tüketmek sınavlarda yorgunluk ve tedirginlik hissini de artıracaktır. Bu doğrultuda adaylarımıza mümkün mertebe, yağsız besinler tüketmelerini önermekteyiz.

Tatlı yiyecekler: Sınav öncesinde tatlı yemek, zihin aktivitelerinin etkinleştirilmesine ve çoğaltılmasına yardımcı oluyor. Ancak bunun için çok küçük tatlılar ya da şekerli şeyler tüketmek yetiyor. Bu kapsamda yoğun olarak tatlı yiyecekler tüketilmesinin sınavlarda baş ağrıları, yorgunluk hissiyatı ve gözlerde kızarıklığa sebep olabileceği aktarılıyor.
Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim