Öğretmen Diyarı

Sınav Hazırlığı, Çocukları Depresyona Sokabilir!

Dershaneleri kapatmaya yönelik hazırlıklarını sürdüren Milli Eğitim Bakanlığı (MEB), toplumun bütün kesimlerinin ‘Dershaneleri kapatmak, bozuk olan eğitim sistemini tamamen çökertecektir.’ uyarısına kulak tıkamaya devam ediyor. Oysa dershaneleri kapatma girişiminden en çok ergenlik çağında sınavlara hazırlanan öğrenciler etkileniyor. Zira okul derslerinin yanı sıra bilgi eksikliklerini tamamladıkları ve sınavlara gerektiği gibi bir disiplinle hazırlandıkları dershanelerin kapanmasıyla binlerce öğrenci, okul eğitiminin yeterli olmadığını, kapatılmasının kendileri için çok kötü olacağını vurguluyor.

Bilim adamları, ergenlik çağındaki çocukların gelecek kaygılarının artacağını belirtiyor. Bu kaygıyı iyi hazırlanamadıkları, bilgilerini pratiğe dökemedikleri ve denemelerle sınav tecrübesi kazanamadıkları eğitim sisteminin tetikleyeceği ifade ediliyor. Samsun Ondokuz Mayıs Üniversitesi (OMU) Çocuk ve Ergen Psikiyatrisi Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Uzman Doç. Dr. Koray Karabekiroğlu, ergenlik dönemindeki öğrencilerde yoğun şekilde görülen gelecek kaygısının, öğrencileri olumsuz etkilediğini belirtiyor. Önemli bir stres faktörü olan sınavların öğrenciler için büyük önem taşıdığını hatırlatan Karabekiroğlu, “Sınav stresi, iyi hazırlanamama ve başarısızlık duygusu psikolojilerini olumsuz etkileyebilir. Dershanelerin kapatılması ve yerine uygun bir alternatif sistem oluşturulamaması durumunda özellikle yeterince iyi bir ders takviyesi alamayacak öğrenciler daha fazla zorluk çekecektir. Başarısızlık durumunda da önemli ruhsal sorunlar yaşayabilirler.” diyor. Öğrencilerin hayatının, sınav stresleri altında geçtiğini, ergenlikte doğru kimlik gelişimi hızlandıkça mesleki becerilerin ve hedeflerin şekillendiğini vurgulayan uzman, gelecek kaygılarının da arzulanan mesleğe ulaşma hedefiyle ortaya çıktığını söylüyor. Uzman psikolog, “Gençler, başaramama kaygısıyla gelecek endişesi hissine kapılıyor. Bu dönemdeki öğrenciler diğer gelişim alanlarında sorun yaşadıkça, kendilerini ispatlamak ve tam anlamıyla özerklik kazanmak için tek yolun sınavlarda başarılı olmak olduğunu düşünüyor. Aşırı kaygılar da başarısızlığı doğurabiliyor.” şeklinde konuşuyor.

SINAVA İSTEDİĞİ GİBİ HAZIRLANAMAMAK, ÖĞRENCİYİ DEPRESYONA SOKAR

Gelecek kaygısını veli ve yakın çevre beklentilerinin de artırdığına değinen uzman Koray Karabekiroğlu, şu uyarılarda bulunuyor: “İyi bir iş sahibi olmak, yüksek düzeyde para kazanmak, saygın bir birey olmak gibi duygular, başarı kaygısını artırıyor. Bu nedenle öğrencilerin büyük bölümü okulda aldıkları bilgileri yeterli görmeyerek derslerine takviye yapmak ve sınav tecrübeleri kazanmaya ihtiyaç duyarak dershanelerden ek destek alır. Motive olup daha ciddi ve bilinçli ve disiplinli bir çalışma temposu içine girerek sınavlara hazırlanır. Hedefine ulaşabilenler mutlu olurken, ulaşamayanlar ise umutlarını gelecek yıla bırakır. Ders takviyesi alamamak, sınava gerektiği gibi hazırlanamamak ve hedeflerine ulaşamamak öğrencilerin özgüvenlerini ciddi bir biçimde zedeleyebilir. Kendine güvenleri daha da sarsılır. Kendine sınavı kazanmaktan başka yol tanımadıkça sıkışıp kalır. Bu durum öğrenilmiş çaresizlik duygusuyla gençleri depresyona iter.”

Zaman

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim