Öğretmen Diyarı

Sıkıntıdan uzak durun

Üniversiteye hazırlanan gençler için sınav maratonunda ilk etap, geçtiğimiz hafta sonu geride kalırken uzmanlar, bu hafta sonu yapılacak son sınavlar öncesinde öğrencilere, duygusal sıkıntıdan uzak durmalarını önerdi.


Medicana International Ankara Hastanesi Psikiyatri Uzmanı Prof. Dr. Nurper Erberk Özen, gençlerin öncelikle ilk sınavlarla ilgili fazlaca zihinsel sorgulama yapmaktan kaçınarak, tüm enerjilerini önlerindeki sınava odaklamaya çalışmasını önerdi. Öğrencilerin duygusal olarak kendilerini sıkıntıya sokan kişi ve ortamlardan uzak durmalarının özellikle önemli olduğunu söyleyen Özen, şöyle devam etti:


KAFEİN AZALTILMALI

“Uykunun hatırlama üzerine olumlu katkısı da unutulmamalı. Gece ders çalışıp gündüz uyuma alışkanlığının, ders başarısı üzerine uzun dönemde bellekte kalıcılık adına hiçbir yararı yoktur. Gerginliğe bağlı uykuya dalma zorluğu ya da sık uyanmalar varsa; gün içinde yürüyüş veya hafif egzersizler öneriyoruz. Uyarıcı türden ilaç ya da kafein, çay tüketimini azaltarak uykuya geçiş kolaylaştırılmalı. Doktor önerisiyle tedavi amacıyla verilmiş ilaç kullanımına ise devam edilmelidir. Herhangi bir sınava giren herkesin eksikleri, yetersiz hissettiği konular olur. Bu nedenle bunları düşünmek yerine mevcut bilgilere yoğunlaşmalı. Yeni bilgi öğrenmek yerine pekiştirmeye katkı sağlayacak tekrarlar yapılabilir.”

Hürriyet

Anahtar Kelimeler:
sıkıntıdan uzak durun

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol