Öğretmen Diyarı

Seçim mitingine YGS yasağı!

Ölçme ve Yerleştirme Merkezi Başkanlığı (ÖSYM), Yüksek Seçim Kurulu'na (YSK) gönderdiği yazı ile 23 Mart'ta yapılacak. Yükseköğretime Geçiş Sınavı (YGS) sırasında seçim mitingi yapılmamasının sağlanmasını istedi. YSK , sınavın önemini göz önünde bulundurarak, konunun ilçe seçim kurulu başkanlıklarınca değerlendirilmesi gerektiğine karar verdi.

ÖSYM 23 Mart'ta yapılacak YGS sırasında öğrencilerin rahatsız olmaması için Yüksek Seçim Kurulu'na bir yazı gönderdi. Sınavın yapılacağı 08:00 - 13:00 saatleri arasında seçim mitingi ve sesli duyuru yapılmaması için bilgilendirme istedi.

Konuyla ilgili Yüksek Seçim Kurulu'ndan bir açıklama yapıldı. 30 Mart Pazar günü yapılacak mahalli idareler seçiminin başlangıç tarihi 1 Ocak, seçim propagandasının başlangıç tarihi ise 20 Mart olduğu belirtildi.

YSK açıklamasında, ilgili kanun maddesine değinilerek şöyle denildi:

"Propagandaya yönelik düzenleme yapma, yetkili ilçe seçim kurullarına ait olup, 23 Mart tarihinde yapılacak YGS'nin önemi de göz önünde bulundurularak konunun ilçe seçim kurulu başkanlıklarınca değerlendirilmesi gerektiğine karar verildi."

 

YSK, il ve ilçe seçim kurullarının konuyla ilgili kararlarını da iletmesini istedi.

 

cumhuriyet.com.tr

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim