Öğretmen Diyarı

SBS\'de ‘tablet\' dönemi

Milliyet gazetesinin haberine göre

AYŞEGÜL KAHVECİOĞLU Ankara


Milli Eğitim Bakanlığı, (MEB) SBS yerine gelecekyeni sistemde ortaokul 6, 7 ve 8. sınıflarda 6 dersten yapacağı merkezi sınavları, FATİH projesi ile birleştirmeye hazırlanıyor. Bugün Milli EğitimBakanı Nabi Avcı tarafından açıklanacak yeni SBSmodeli ile ilgili dikkat çekici bir ayrıntı ortaya çıktı. MEB, yeni modelde ortaokul 6, 7 ve 8. sınıflarda 6 dersten yapacağı merkezi sınavları eğitimde FATİH projesine entegre etme kararı aldı. Bu kapsamda, 3 yıl boyunca düzenlenecek 36 sınav, “tablet”bilgisayarlar üzerinden elektronik ortamda gerçekleştirilecek.

Sesli sorular da var


Yeni modelde ilk 3 yılın merkezi sınavlarının test olarak yapılması öngörülürken, daha sonraki yıllarda sistem kademeli olarak açık uçlu soru sistemine geçecek. Bu sırada FATİH projesi kapsamındaöğrencilere aşamalı olarak yapılan tablet bilgisayar dağıtımı da tamamlanmış olacak. Yeni sistemdeokullarda görev yapan Türkçe, matematik, fen ve teknoloji, inkılap tarihi ve Atatürkçülük, yabancı dil ve din kültürü ve ahlak bilgisi öğretmenleri yıl içinde hazırlayacakları soruları bakanlığın soru havuzunaatacak. Havuzda toplanan sorular, MEB'de oluşturulacak, “sınav soruları değerlendirme komisyonu” tarafından elenerek, kriterlere uygun hale getirilecek. Uygun sorular, belirlenen sınav günü merkezdentablet bilgisayarlara yüklenecek. Öğrenciler, kendilerine yöneltilen sorulara tabletlerini kullanarak yazılı olarak yanıt verecek.

Sınavlar elektronik ortamda yapılacağından, öğrencilere sesli ve görüntülü sorular da yöneltilebilecek.


3 yıl içinde tüm Türkiye'de dersler, tablet bilgisayarlar üzerinden işlenir hale geleceği için tablet üzerinden yapılacak sınavların olası bir başarı farkının da önüne geçeceği belirtiliyor. MEB, yeni sistemde her öğrenci için ayrı sınav kağıdı uygulamasının yarattığı sınav maliyetlerini de sıfıra indirmeyi planlıyor.

 

Milliyet- Kamunjans.com

Anahtar Kelimeler:
sbs tablet dönemi

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim