Öğretmen Diyarı

ÖSYM\'den Bir Skandal Daha..

ÖSYM: Bilgilendirme amaçlı

 

ÖSYM, YGS sonuçlarını ise geçtiğimiz cumartesi yerel seçimlere 1 gün kala yayımladı. Adayların puan ve sıralamalarını internet sitesinden duyuran ÖSYM'nin skandal bir uygulamaya daha imza attığı ortaya çıktı. Sonuçların açıklandığı gün akşam saatlerinde cevap kağıtlarını https://ais.osym.gov.tr adresine yükleyen ÖSYM, yaptığı açıklamada şu ifadelere yer verdi:

 

"23 Mart 2014 tarihinde yapılan Yükseköğretime Geçiş Sınavına (2014-YGS) ait cevap kağıtlarının görüntüleri ile cevap anahtarları, sınava giren adayların kendi cevap kağıtlarını inceleyebilmeleri amacıyla 29 Mart 2014 günü saat 20.00'den itibaren erişime açılacaktır. Bu uygulama, adayı ve kamuoyunu bilgilendirme amacıyla yapılmaktadır."

 

Neye göre itiraz edilecek?

 

Açıklamanın ardından siteye yüklenen cevap kağıtlarını incelemek isteyen adaylar, sadece optik cevap kağıtlarının taranmış bir kopyası ile karşılaştı. Herhangi bir adayın sadece kaçıncı soruda hangi şıkkı işaretlediğini görebildiği optik kağıda dayanarak, aldığı puana ya da sıralamasına itiraz etmesi mümkün değil. Ayrıca adayın sorulara verdiği yanıtlarla, ÖSYM'nin doğru kabul ettiği yanıtların karşılaştırmasının yapılması da imkansız. Cevap anahtarları da yayınlanmadığı için adayın örneğin matematik testinin 12. sorusunu ve kendi işaretlediği şıkkın ne olduğunu hatırlaması bile kağıdına itiraz etmesi için yeterli değil.

 

YGS sonuçlarına itirazların, sonuçlar açıklandıktan sonraki 15 gün içinde yapılması gerekiyor. Ancak bu durumda adayların neye göre itiraz edeceği bilinmiyor.

 

ÖSYM'ye yapılacak itirazların bedelinin de 50 TL olması tepki topluyor.

 

Ayşegül Kahvecioğlu/Milliyet

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol