Öğretmen Diyarı

ÖSYM: Süre uzatılmayacak

Üniversiteye girişte ikinci aşama olarak uygulanan Lisans Yerleştirme Sınavları’na (LYS) 8 Nisan’da başlayan başvurular 21 Nisan Salı günü sona erecek. Ücret yatırmak için ise son gün 22 Nisan Çarşamba. ÖSYM bu sürenin uzatılmayacağını açıklayarak, adayları başvuruları tamamlaması için uyardı.


YGS’den herhangi bir puan türünde 180 ve üzeri alan adayların katılabileceği LYS’lere başvurular 21 Nisan Salı günü sona erecek. ÖSYM geçtiğimiz hafta yaptığı açıklamayla LYS başvurularının 8 Nisan’da başladığını ve 21 Nisan’da sona ereceğini ancak, ücret yatırmak için 22 Nisan Çarşamba akşamına kadar zaman verildiğini hatırlatarak, adayları uyardı. Başvurularını tamamlamayan ve ücreti yatırmayan adaylar, LYS’lere katılamalacak. ÖSYM’nin açıklaması şöyle:

LYS’lere başvuru işlemleri, 21 Nisan’da sona erecek. Başvuru süresi uzatılmayacak. LYS başvuruları internet aracılığıyla bireysel olarak aday işlemleri sisteminden (ais.osym.gov.tr ) veya herhangi bir başvuru merkezinden yapılabilecek. İşlemler, bir merkezden başvuru yapacak adaylar için 21 Nisan mesai saati bitiminde, internet aracılığıyla bireysel başvuru yapacak adaylar için 21 Nisan saat 23.59’da sona erecek.


İsteyen bütün LYS’lere girebilir

LYS’lere katılma hakkı elde eden adaylar, 5 LYS’den, istedikleri sınava katılabilirler. Yeni açılacak programlar, puan türlerinde oluşabilecek değişiklikler, tablolarda yapılabilecek değişiklikler, ek puanla yerleştirme yapılan programlar, gelecek yıllarda söz konusu olabilecek yatay ve dikey geçişler vb. durumlar nedeniyle farklı alanlarda puan türlerinin hesaplanabilmesi için, adayların 2015-LYS’lerin tamamında (LYS-1, LYS-2, LYS-3, LYS-4 ve LYS-5) sınava girmeniz yararınıza olacak.


Sorumluluk adaya ait

İşlemini internet üzerinden bireysel olarak yapacak adayların, “Başvuru İşlemi ÖSYM’ye Bildirilmiştir” uyarısını mutlaka görmesi ve yazıcıdan çıktı alması şart. ÖSYM başarısız kayıt işleminden sorumlu olmayacak.Başvuru merkezleri ise resmi iş günleri ve mesai saatleri içinde açık olacak.  Adayların başvuru merkezlerine şahsen gitmeleri ve nüfus cüzdanları veya süresi geçerli pasaportları ile doldurulmuş ‘Aday Başvuru Formlarını’ yanlarında bulundurmaları gerekiyor. Başvuru Merkezi’nde işlemini tamamlayan adayların başvuru bilgilerinin doğruluğunu kontrol etmek amacı ile görevli tarafından kendilerine verilen çıktıyı kontrol ettikten sonra çıktı üzerinde yer alan ‘Onay Kodu’nu görevliye bildirmesi gerekiyor. Görevli tarafından onay kodu sisteme girildikten sonra başvuru işlemi yapılacak.  Onay kodu girilmeyen başvurularda sınav ücreti yatırılamayacağı için başvuru geçersiz sayılacak ve sorumluluk adaya ait olacak.


Ücret yatırmayan sınava giremez

Adaylar, daha sonra sınav ücretini ödeyerek başvurularını tamamlayacak. Sınav ücreti ödenmeyen başvuru işlemleri geçersiz sayılacak ve bu adayların bina/salon atamaları yapılmayacak. Bu adaylar için Sınava Giriş Belgesi de düzenlenmeyecek. 2015-LYS başvuru işlemini yaptığı halde sınav ücretini yatırarak başvurusunu tamamlamayan adayların, LYS’lere girmesi mümkün değil.


Sınav ücreti ödeme işlemleri, bankadan ödeme yapacak olan adaylar için 22 Nisan Çarşamba günü mesai saati bitiminde; ÖSYM’nin internet sayfasında yer alan ‘Ödemeler’ alanından kredi kartı/banka kartı ile ödeme yapacak olan adaylar için 22 Nisan saat 23.59’da sona erecek.


Sınav ücretini yatırarak başvurusunu tamamlayan adaylar, başvuru süresi içinde ÖSYM’nin internet sayfasında bulunan Aday İşlemleri Sisteminden (ais.osym.gov.tr) başvuru bilgilerini mutlaka kontrol etmeli ve sınavın diğer aşamalarında gerekebileceğinden aday başvuru kayıt bilgilerinin yazıcıdan bir dökümünü almalı. 

 

 

 Hürriyet Eğitim

\"Hürriyet\"


 


 


 


 

Anahtar Kelimeler:
ösym süre uzatılmayacak

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim