Öğretmen Diyarı

ÖSYM LYS tercih sonuçları ne zaman açıklanacak?(Hangi tarihte,saat kaçta?)

Üniversite sınavının ardından tercih heyecanı yaşayan öğrenciler şimdi de tercih sonuçlarının açıklanmasını bekliyor. Tercih sonuçlarının önümüzdeki günlerde açıklanması beklenirken üniversite kayıt tarihleri de belli oldu


 Tercihlerin yapılmasıyla beraber geri sayıma başlayan öğrenciler heyecanla tercih sonuçlarının açıklanmasını bekliyor. Gelecekleri için kritik bir karar aşaması olan tercih dönemini geride bırakan öğrenciler tercih sonuçlarının açıklanmasının ardından üniversite kayıt işlemlerine başlayacaklar.

 

LYS 2015 tercih sonuçlarının 27 Temmuz 2015 pazartesi gününe kadar açıklanması bekleniyor.


Sonuçların açıklanmasının ardından adaylar T.C. Kimlik Numaraları ve şifrelerini girerek yerleştirme sonuçlarını ile öğrenebilecek


ADAYLAR YÜKSEKÖĞRETİM PROGRAMLARINA NASIL YERLEŞTİRİLECEK

 

Adaylar, 2015-2016 eğitim-öğretim yılı için Tablo 4'teki lisans programlarına ve Tablo 3'teki ön lisans programlarına;

 

a) YGS ve varsa LYS yerleştirme puanları ve varsa sınavsız geçiş hakları,


b) Okumak istedikleri yükseköğretim programları ile ilgili tercihleri,c) Yükseköğretim programlarının kontenjanları ve koşulları göz önünde tutularak yerleştirileceklerdir.

 

Mesleki ve teknik ortaöğretim kurumlarından mezun olan adaylar, Tablo 3'teki kendi alanlarıyla ilgili ön lisans programlarının sınavsız geçiş kontenjanına (SGK) sınavsız olarak;

 

a) Okumak istedikleri yükseköğretim programları ile ilgili tercihleri,


b) Sınavsız geçiş ile ilgili öncelikler,c) Ortaöğretim Başarı Puanı (OBP),d) Yükseköğretim programlarının kontenjanları ve koşulları göz önünde tutularak yerleştirileceklerdir.

 

Yerleştirme işlemlerinde bu kılavuz ile 2015-ÖSYS Kılavuzunda yer alan kurallar geçerli olacaktır.
ÜNİVERSİTELERE KAYIT İŞLEMLERİ 

2015-2016 ders yılında, ÖSYS sonuçlarına göre bir programa kayıt hakkı kazanan adayların kayıt işlemleri 3-7 Ağustos 2015 tarihleri arasında yapılacaktır. Devlet üniversitelerinde elektronik kayıtlar, 28 Temmuz-5 Ağustos 2015 tarihleri arasında yapılacaktır. 


Elektronik kayıtların 28 Temmuz tarihinden başlayacak olması sonuçların açıklanacağı zaman dilimini de az çok netleştirmektedir.


2015-2016 ders yılında, ÖSYS sonuçlarına göre bir programa kayıt hakkı kazanan adayların kayıt işlemleri 3-7 Ağustos 2015 tarihleri arasında yapılacaktır. Devlet üniversitelerinde elektronik kayıtlar, 28 Temmuz-5 Ağustos 2015 tarihleri arasında yapılacaktır. 


Kayıt hakkı kazanan adayların, kayıt için aşağıda belirtilen belgeleri tamamlayarak kayıt süresi içerisinde ilgili üniversitelere başvurmaları zorunludur. Bu süre içerisinde kayıt için başvurmayan veya kayıt işlemlerini tamamlamayan adaylar kayıt haklarını kaybedeceklerdir. Elektronik kayıt yapan adaylar, üniversiteleri tarafından duyurulan belgelere ve tarihe göre işlem yapacaklardır.KAYIT İÇİN GEREKLİ BELGELER


a) Adayın mezun olduğu ortaöğretim kurumundan aldığı diplomanın aslı ya da yeni tarihli mezuniyet belgesi


b) Aday ek puandan yararlanarak ya da sınavsız geçişle yerleştirilmiş ancak alanı diplomasında veya mezuniyet belgesinde belirtilmemişse, hangi okul ve alandan mezun olduğunu gösterir resmî belge (METEM programlarından mezun olanların diplomalarında okul adı olarak, diplomayı düzenleyen merkezin adı yazılmaktadır.)


c) 12 adet 4,5 cm x 6 cm boyutunda fotoğraf


d) Katkı payının/öğretim ücretinin ödenmesi ile ilgili belge


e) Kayıttan önce belirlenip üniversite tarafından ilan edilecek diğer belgelerin aslı veya üniversite onaylı suretleri


ÖSYS ile bir yükseköğretim programına yerleşen yükümlülerin askerlik durumlarını gösterir belge


Adayların askerlikle ilgili sorunları için askerlik şubelerine, kredi konusunda ayrıntılı bilgi için de üniversite rektörlüklerine veya Yükseköğrenim Kredi ve Yurtlar Kurumuna başvurmaları gerekmektedir.


Kazanan adayların bilgileri adayların yerleştirildikleri yükseköğretim programlarının bağlı olduğu üniversite rektörlüklerine ve Yükseköğretim Kurulu Başkanlığına (YÖK) ÖSYM tarafından elektronik ortamda iletilecektir.


4.2. KAYITLA İLGİLİ ÖNEMLİ NOTLAR

a) Adayların kayıt için bizzat başvurmaları (elektronik kayıt hariç) gerekmektedir. Posta ile kayıt yapılmaz.


b) Kayıt için istenen belgelerin onaysız sureti veya fotokopisi kabul edilmez.


c) Belgeler eksik ise kayıt yapılmaz.


d) Belirtilen tarihler arasında kaydını yaptırmayan aday herhangi bir hak iddia edemez.


e) Yükseköğretim kurumları, kayıt yaptıracak adaylardan sağlık kurulu raporu isteyebilir.


f) Üniversiteler, gerçeğe aykırı beyanda bulunarak kayıt yaptıran adaylar hakkında gerekli yasal işlemleri yapmaya yetkilidir.

 

Hürriyet


Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol