Öğretmen Diyarı

ÖSYM Kendini Aştı

Sınavlara başvurunun internetten bir günde yapılabilmesi, sınavda kalem, silgi, açacak gibi unutulması muhtemel araçları öğrencilere dağıtması, sınavlardaki güvenliği en üst seviyede tutması, sınav sonuçlarını 4-5 günde açıklaması ÖSYM’nin son yıllarda, beğenilmesine sebep oldu.

Fakat, özellikle son yapılan YGS sınavında, soruların çalınmış olabilmesi ihtimali ve haksızlık olabileceğinin düşünülmesi, ÖSYM’yi bir nebze de olsa yıpratmış gibi görünüyor.

ÖSYM’nin, düzenlediği sınavlar birçok insanın hayatında, hayati bir önem taşıyor.

KPSS, YGS, LYS gibi birçok önemli sınavı düzenlemesi ve sonuçlarını açıklaması gibi önemli hizmetlere ev sahipliği yapan kuruma da, zaman zaman güven azaldı. Fakat, ÖSYM tüm polemiklere rağmen, kendini kurtarmasını bildi ve olması gibi hareket etti.

Zaman zaman düzenlediği KPSS sınavlarıyla ilgili yolsuzluk iddiaları atıldı, kimi zaman sınav sonuçlarını aylarca bekletti ve bilinmeyen bir sebeple açıklamadı.

 Fakat, 15 Mart’ta düzenlediği YGS sınavının sonuçlarını, 19 Mart’ta açıklaması, çoğu olumsuz kanıyı yok etmeye yetti. Sınavın ardından ortaya atılan iddialar ve ÖSYM’nin bu iddiaları, tatmin edici bir şekilde yanıtlayamaması ÖSYM gibi bir kurumu yıpratmaya yetti. Sınavın ardından bir öğrenci, sınava telefonla girdiğini ve internetten kopya alarak, soruları cevapladığını iddia etmişti.

ÖSYM ise bunun ardından, bu öğrenci hakkında adli soruşturma başlatılacağını, kitapçıkların dışarı sızdırıldığını söyledi.  Çoğu öğrenci de, neredeyse hiç aranmadıklarını belirtti.  

Aslında suç ÖSYM’de miydi, yoksa, sınavda görevlendirilen, polis, öğretmen ve diğer görevlilerin miydi? ÖSYM, işin kuralını belirlemiş, sınava madeni, bozuk para ile bile gelinemeyeceğini ifade etmişti.

Hatta kalem ve silgiyi bile kendisi dağıtmış, olası bir kopya skandalının önüne geçilmek istenmişti. ÖSYM’nin düzenlediği en önemli sınavlardan biri olarak adlandırılan ÖSS’nin yerine, YGS ve LYS olmak üzere iki kademeden oluşan sınavlar getirilmişti.

Kaldırılması istenen üniversiteye girişte yapılan sınavların, daha da ağırlaştırılarak, öğrencilerin önüne bir engel gibi konulması da, oldukça tepki toplamıştı. ÖSYM’nin bu zamana kadar düzenlediği tüm sınavların ardından, bir skandal, bir torpil ve kopya iddiası ortaya atılmıştı. Hatta KPSS sınavlarının 2010’dan sonra yapılanlarının tekrar inceleneceği belirtilmişti.

Suç ÖSYM’nin midir, başka yapıların mı bilinmez ama, ÖSYM’nin sınav sonucu açıklama ve başvuru kolaylığı bakımından yaptığı yenilikler de göz ardı edilemez.

 

 

Kaynak: “www.kpsscafe.com.tr”  


 

Anahtar Kelimeler:
ösym kendini aştı

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim