Öğretmen Diyarı

Ortak sınavlarda tereddütler nasıl giderilecek?


1- Sınav günlerinde hangi tür okullar tatil?


2- Sınav günlerinde, eğitim öğretime 2 gün ara verilmeyen okullardaki yöneticiler ve öğretmenlere sınav görevi verilecekmi?


3- Sınavlarda görev alan öğretmenlere sınav görevi karşılığı kaç saat ek ders yazılacak ve o günlerde üzerlerinde bulunan ders ve ek ders görevlerini yapmış sayılacaklar mı?
Birinci sorunun cevabı, MEB’in yayınladığı sınavlara dair tereddüt edilen sorular arasında yer alıp, MEB tarafından şöyle cevaplandırılmıştır:


Sınav merkezi durumundaki okullar eğitim öğretime sınavlar nedeniyle 2 gün ara verecektir. Fakat, sınav merkezi durumunda olmayan okullar, eğitim öğretime devam edecektir. Sınav merkezi durumunda olan ortaokul ile ortak kullanımıalanı olan(Bahçe, bina içinde fiziki mekan olarak) ilkokullar da eğitim öğretime 2 gün ara verecektir.
İkinci sorunun cevabı, ilgili yönetici ve öğretmenlerin sınav görevi alıp almayacağıillerde ve ilçelerde oluşturulan bölge sınav yürütme komisyonlarının tasarrufunda bulunmaktadır. Bazı illerde ve ilçelerde sınavlarda görev alacak personel ihtiyacının, ara verilen okullardaki personel ile karşılanamaması nedeniyle, eğitime öğretime araverilen okulların yöneticilerinden ve öğretmenlerinden ihtiyaç hasıl olması nedeniyle yararlanma yoluna gidilmektedir. Bu bakımdan, özellikle sınav merkezi durumunda olmayan ve eğitim öğretimin devam edeceği okullarda bazı derslerin ve yönetimişlerinin aksayacağını öngörmekteyim. Bu sınav günlerinde, eğitim öğretimde görülen aksaklıkların telafisi için MEB’in gerekli tedbirleri alması yerinde olacaktır.
Üçüncü sorunun cevabı camiada sıkça tartışılmaktadır. İllerin ve ilçelerin, MEB konuya dair bir yazı yayınlamadığı takdirde farklı iş ve işlemlere gebe olduğunu düşünüyorum. Kafa karıştıran husus, OTURUMUN ne olduğudur. 1 OTURUM, 1 sınav günü müdür? Yoksa sınav günlerindeki her ders için verilen 40 dakikalık dilimler mi? Burada, iki farklı görüş var. Birincisi, sınav görevi karşılığı ek ders hesaplamasında , sınav günü 1 oturum olarak sayılacak. Diğer görüş ise sınav günlerindeki kırkar dakikalık her dilim bir oturum olarak değerlendirilecek. Ek ders mevzuatı çerçevesinde, malumunuzudur ki, sınav görevi karşılığı her oturum başı 5 saat ek ders ücreti tahakkuk ettirilmektedir. Bu nedenle, MEB ‘in TEOGS’ye uyarlanmış oturum tanımı birlikteliğin sağlanması için önem arz ediyor. MEB, her ne kadar TEOGS kılavuzundaki sınav takvimlerinde, sınav günlerindeki kırkar dakikalık her dilimi bir oturum olarak göstermiş olsa da, bazı illerin ve ilçelerin yönetici ve öğretmene 1 sınav günü için 15 saat ek ders ücreti tahakkuku afaki olarak görülüyor. Aşağıda paylaştığım bir ilçe MEM’in konuya dair yazısında da, oturum denilmiş olsa da, oturumun nasıl tanımladığına dair bir ifade görülmemektedir. 


Yönetici ve öğretmenler bu günlerde üzerlerinde bulunan ders ve ek ders görevlerini yapmış sayılabilmeleri için illerin ve ilçelerin konuya dair olur alır iken ilgili yönetici ve öğretmenlerin görevli izinli sayılmalarını belirtmiş olmaları gerekir. 
Bu sınav günlerinde, elbette eğitim öğretime dair aksaklıklara rastlanacaktır. Fakat deneyim neticesinde çıkarılacak dersler, Nisan sınav günlerinde asgari aksaklığa dahi mahal verilmemesi için önemli işaretler verecektir.


Başta sınava katılacak 8.sınıf öğrencilerimize ve sınavlarda görev alacak üm öğretmenlerimize başarılar diliyorum. Allah kolaylık versin herkese...  \"\"

 

personelmeb.netYAHYA ASLAN

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim