Öğretmen Diyarı

Okul Öncesinden Sonra Bir Branşa Daha Alan Sınavı Gelecek

 Geçtiğimiz gün Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi(ÖSYM) tarafından 2016'da Öğretmenlik Alan Bilgisi Testi(ÖABT) uygulanacak branşlar açıklandı. Türkçe, İlköğretim Matematik, Fen Bilimleri/Fen ve Teknoloji, Sosyal Bilgiler, Türk Dili ve Edebiyatı, Tarih, Coğrafya, Matematik (Lise), Fizik, Kimya, Biyoloji, Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi, Yabancı Dil (Almanca, İngilizce), Rehber Öğretmen ve Sınıf Öğretmenliği branşları için alan sınavı zaten uygulanıyordu. Buna ek olarak Okul Öncesi Öğretmenliği için de alan sınavının getirildiği açıklandı.

 Yapılan açıklama sonrasında toplamda 17 branşa alan sınavı getirilmiş oldu. Bu yıl 1 branşa daha alan sınavı getirilecek fakat hangi branşa getirileceği şu an için bilinmiyor. Yaklaşık 3 hafta önce Milli Eğitim Bakanlığı müsteşarı Yusuf Tekin, 2016 yılı içerisinde 2 branşa daha alan sınavı getirileceğini açıklamıştı. Bir branşa yani Okul Öncesi Öğretmenliğine alan sınavı getirildi, 1 branşa daha alan sınavı getirilecek.
 Branşlar düşünüldüğünde 2016 yılı için alan sınavı getirilecek branş olarak Özel Eğitim Öğretmenliği ve BÖTE göze çarpmaktadır. ÖSYM'nin diğer bir alan sınavı gelen branşı yakın zamanda açıklanması beklenmektedir. BÖTE mi olacak, Özel Eğitim Öğretmenliği mi olacak yoksa bambaşka bir branş mı olacak, bilinmiyor.
 Ayrıca, bir branşa daha alan sınavı gelmesi konusunun kesin olduğu düşüncesi hakim. MEB müsteşarının ''2 branşa alan sınavı gelecek'' açıklamasının yanlış olma ihtimali düşünülmüyor.

 Kaynak: www.mebpersonel.com

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol