Öğretmen Diyarı

OGS sınavlarında 3 yanlış 1 doğruyu götürmeyecek

Seviye Belirleme Sınavı’nın(SBS) yerinehayata geçirilmesi planlanan sistemin taslağıortaya çıktı. Buna göre yeni sistem TemelEğitimden Ortaöğretime Geçiş Sınavı (OGS) olarak adlandırılacak. Dönem sonunda yapılan tek sınavyerine Milli Eğitim Bakanlığı (MEB),8’inci sınıflariçin her dönemde 6 dersten merkezi sınavyapacak.Bir dönemde 3 sınavı olan derslerden2’incisi,2 sınavı olan derslerden ise 1’incisimerkezi olarak yapılacak. Sınavlar,3 günde 2’şer yada 2 günde 3’er oturum şeklinde olacak.


AÇIK UÇLU SORU YOK


6 temel dersten yapılacak sınavda, öğrenciler okullarında sınava girecek. Sınav salon başkanları ve gözetmenler ise başka okullarda görevlendirilecek. Yeni modelde sınavlar açık uçlu değil, test olarak 4 seçenekli çoktan seçmeli sorulardan oluşacak. Testlerde yanlışlar doğruyu götürmeyecek. Geçerli bir mazereti olduğu için sınava giremeyen öğrenciler içinse 1 yada 2 hafta sonra soruları farklı hazırlanmış telafi sınavı olacak. Açık uçlu sorular ise 3-5 yıl sonra hayata geçecek.

MÜFREDAT TAKİBİ YAPILACAK

Aralık venis anayı sonunda yapılması planlanan sınavda sorular işlenen müfredata uygun konulardan belirlenecek. Türkiye genelinde müfredatın aynı anda işlenmediği ve bununda eşitsizliğe neden olmaması için MEB, müfredatın ülke genelinde aynı anda işlenmesi için il ve ilçe milli eğitim müdürlüğüne talimat verecek. İl milli eğitim müdürlükleri okul ve öğretmenlerin müfredatı işleyiş zamanlarını takip edecek.

KANAAT NOTU YÜZDE 40 ETKiLi

Öğrencilerin dönem puanı, merkezi ortak sınavlar ile öğretmenler tarafından verilen puanlardan oluşacak. Öğrencinin merkezi yazılılardan aldığı puan yüzde 60 oranında etkili olacak. Öğretmen tarafından verilen kanaat notu ise yüzde 40 etki edecek. 6 ve 7’inci sınıflarda da sınav yapılması halinde 3 yılda 36 sınav yapılmış olacak. Yeni sınav sistemi üzerinde çalışmaların devam ettiğine işaret eden yetkililer, 6 ve 7’inci sınıflarda sınav yapma ihtimalinin düşük olduğunu söyledi. Liseye yerleştirmede puanların eşit olması durumunda ise tercih önceliği, doğum tarihinde yaşı küçük olan ve okula devam edenlere tanınacak.

 

SELVİ ÇELİK

 
\"Bugün\"
 
memurlar.net

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim