Öğretmen Diyarı

Öğretmenlik Sınavından Başarılı Olunması İçin Alınması Gereken Puan
 Asli Öğretmenliğe Geçiş Sınavına giren öğretmen adayları sınavın zorluğu ve kolaylığını tartışıyorlar. Peki Asli Öğretmenliğe geçiş Sınavından başarılı sayılmak için en az kaç puan alınması gerekli?  Sınavla İlgili Bilgiler  Asli Öğretmenliğe Geçiş Yazılı Sınavı 19 Mart 2016 Cumartesi günü saat 10.00’da başlayıp, tek oturum olarak yapılacak ve 120 dakika sürecektir Sınav başladıktan sonra ilk 20 dakika içinde gelen adaylar sınava alınacak, ilk 30 dakika içinde ise sınav salonundan hiçbir aday çıkartılmayacaktır.
Sınav bitimine 15 dakika kala sınav salonunda engelli adaylar hariç en az 2 (iki) adayın kalması sağlanacaktır. Geç gelen adaylara ek süre verilmeyecektir.
- Adayın cevap kâğıdı 2 adet optik okuyucu tarafından çift kontrol sistemiyle okutulur. - Okutulan cevap kâğıtlarında doğru cevap sayıları tespit edilir.
Yanlış cevaplar dikkate alınmaz.
- Değerlendirme 100 puan üzerinden yapılacaktır.
- Sınavda yer alacak her soru puan olarak eşit ağırlığa sahiptir. - Cevap anahtarında hata olması ve bu hususun komisyon kararı ile belirlenmesi sonucunda, soru/sorular iptal edilmeyecek; hatalı olan soru/soruların doğru şıkları dikkate alınmak suretiyle değerlendirmeye bu soru/sorular dâhil edilecektir.
- Değerlendirme sırasında hatalı soru/sorular çıkması ve bu hususun komisyon kararı ile belirlenmesi sonucunda, hatalı soru/sorular tüm adaylar lehine doğru kabul edilecektir. Sınavdan Başarılı Olunması İçin En Az Kaç Puan Alınmalı? Sınavdan başarılı olmak için hem yazılı hem de sözlü sınavın ortalaması alınacak. Yani her iki sınavında ortalama değeri 60 puan üzerinde olan öğretmen adayları başarılı sayılacak.
KLAVUZDA GEÇEN İLGİLİ AÇIKLAMA
Yazılı ve sözlü sınavların her biri 100 tam puan üzerinden değerlendirilir. Yazılı ve sözlü sınavlardan alınan puanların aritmetik ortalaması aday öğretmenin başarı puanını oluşturur. Başarı puanı altmış ve üzerinde olan aday öğretmenler başarılı sayılır.
Sınav sonuçlarının Öğretmen Yetiştirme ve Geliştirme Genel Müdürlüğünce valiliklere bildirilmesinin ardından başarılı olan aday öğretmenler valiliklerce “öğretmen” olarak atanır.
Sınavda başarılı olamayan aday öğretmenler Milli Eğitim Bakanlığı Öğretmen Atama ve Yer Değiştirme Yönetmeliği usul ve esaslarınca il içinde aynı hizmet alanında başka bir eğitim kurumunda görevlendirilir.

Kaynak: www.mebpersonel.com - özel haber


Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim