Öğretmen Diyarı

Öğretmenlere Sınav Görevinde Soruşturma Tehlikesi
 Sınav görevinde soruşturma tehlikesi. Öğretmenlerin sınav görevi ücretlerinin artırılması ile birlikte sınav görevi ile ilgili tedbir ve kurallar da sıkılaştırıldı. Sınav görevinde dikkatsiz davrananlara soruşturma açılıyor.

Eskiden Milli Eğitim Bakanlığı tarafından yapılan sınavlarda sınav görevlisi öğretmenler sınav esnasında uyulması gereken kurallara uymada zaman zaman dikkatsiz davrandıklarında pek fazla sorunla karşılaşmıyordu.

Öğretmenlerin girdiği sınavlarda Milli Eğitim Bakanlığı düşük ücret ödemesi yapıyor ve 5 saat ek ders ücreti ödemesi ile sınav ücretlerini tahakkuk ettiriyordu. Ancak toplu sözleşme ile birlikte öğretmenlerin girdiği MEB sınavlarında ücretler artırıldı.


Ücretlerin artırılması ile birlikte öğretmenlerin uyması gereken sınav kurallarında da katı uygulamalar başladı. Artık öğretmenler sınav kurallarına uyma konusunda eskisi kadar rahat değil.Mesela sınav başlamadan 1 saat önce görev yerine gitmeyen öğretmenler geç kaldıkları gerekçesi ile sınav görevine alınmıyor.

Sınav esnasında sınıf içerisinde kitap okuma, telefon kullanma vb. yasaklı davranışları sergileyen öğretmenlere de soruşturma açılabilmekte.


En önemli husus ise sınav görevini MEBBİS üzerinden onaylayan öğretmenlerden göreve gitmeyenlerle ilgili.

Sınav görevi alıp da göreve gitmeyen öğretmenler direkt olarak soruşturma geçiriyor.

PEKİ NE YAPMALI


Sınav görevini MEBBİS üzerinden onaylayan öğretmenlerin sınava gitmemekten soruşturma geçirmemeleri için normal göreve gitmediklerinde yaptıkları gibi rapor almaları gerekiyor. Yani geçerli bir mazerek bulmaları gerekiyor.


Eskiden sınav görevine gitmeyen öğretmenler bu derece bir sorunla karşılaşmıyor, bir süre sınev görevi alamıyordu.Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim