Öğretmen Diyarı

Öğrenciler Dikkat! İkinci Sınav Daha Zor Olacak

İkinci TEOG sınavları 27-28  Nisan 2016 tarihinde yapılacak. İkinci TEOG sınavlarında sorulacak soruların  %30’u birinci sınav konularını, %70’i ise birinci sınavdan ikinci sınava kadar olan konuları kapsayacak.

TEOG Sınavları ile ilgili değerlendirmeleriyle gündem yaratan Oğuzkaan Koleji Yönetim Kurulu Üyesi Hatice Yılmaz, “Birinci TEOG sınavı ile ilgili tartışmalar devam ededursun siz siz olun daha fazla vakit kaybetmeden sınava hazırlanmaya başlayın” dedi.  Yılmaz, ikinci TEOG sınavları için önemli tespitlerde ve önerilerde bulundu.
 

2.TEOG SINAVINA HAZIRLANMAK İÇİN ASLA VAKİT KAYBETMEYİN

“Bilindiği gibi birinci ve ikinci sınav, Yerleştirmeye Esas Puanınızı yarı yarıya oranında etkileyecek. Yani iki sınavın ortalaması alınacak. Birinci sınavlarla ilgili genel kanı sınavların geçen yıllara göre daha zor olduğu yönünde ki biz de aynı görüşteyiz. .  Sınav zorsa herkese zordur, kolaysa herkese kolaydır. Sınavın, geçen yılların sınavına göre daha zor olarak algılanmasının nedeni soruların öğrencinin anlama, yorumlama, neden sonuç ilişkisi kurabilme, karşılaştırma yapabilme, çıkarım yapabilme gibi daha üst bilişsel düzeyleri sorgulaması idi. 2.TEOG sınavına, birinci TEOG sınavından aldığınız dersler doğrultusunda ve şimdiden hazırlanmaya başlarsanız istediğiniz başarıya ulaşabilirsiniz” dedi.

TEOG SINAVINDA BAŞARI İÇİN BU NOKTALARA DİKKAT!

Oğuzkaan Koleji Yönetim Kurulu Üyesi ve Eğitim Uzmanı Hatice Yılmaz, TEOG’da yüksek puan almak için önerilerini maddeler halinde sıraladı.


Her Gün 15 dakikanızı Sözlük Okumaya Ayırın

İlk Önerimiz:

Okulda ve sınavlarda başarılı olmanın ön koşulu öğrencinin okuma alışkanlığı edinmesidir. Okuma alışkanlığı edinmiş öğrenciler, ister istemez çok sayıda sözcükle karşılaşıp sözcüklerin anlamını da öğrendiklerinden daha hızlı ve anlayarak okurlar. Bu nedenle de ders çalışmakta, ödev yapmakta ve sınava hazırlanmakta zorlanmazlar. Kısa sürede daha çok sözcüğün anlamını öğrenmek için her gün 10-15 dakikanızı sözlük okumaya ayırabilirsiniz. 

İkinci Önerimiz: 

Hala indirmediyseniz Talim Terbiye Kurulunun sayfasından TEOG’da sorumlu olduğunuz ünite ve konuları, konularla ilgili sahip olmanız gereken edinimler ve kazanımlar listesini mutlaka indirmenizdir. Okul derslerine ve ikinci TEOG sınavına hazırlanırken öğrendiğiniz her konu ile ilgili edinim ve kazanımlardan öğrenme eksiğiniz olmadığına emin olunuz.

Üçüncü Önerimiz;

 Öğrenmenin gereklerini yerine getirme alışkanlığı edininiz. 

  • Derse hazırlıklı giriniz. (İşlenecek konuyu okumuş, sınıfta sormak üzere soru hazırlamış olarak)
  • Dersi derste öğrenmek için dikkatlice dinleyiniz, derse katılınız ve anlamadığınızı sorunuz. 
  • Okuldan eve döner dönmez günün tekrarını ve ödevlerinizi yapınız.
  • Öğrendiğiniz konu ile ilgili bilgilerinizi pekiştirmek üzere bulabildiğiniz farklı kaynaklardan soru çözünüz. MEB’in internet sitesinde yayınlanan soruları çözmeyi ihmal etmeyiniz.
  • Ertesi gün işlenecek konularla ilgili daha önce yaptığınız ödevi gözden geçirip yeni işlenecek konuyu okuyunuz ve sınıfta sorulmak üzere gerekli notları alarak çalışmanızı tamamlayınız. 

 

Öğrendiğiniz   her   konunun  günlük   hayatta   nasıl   kullanabileceğini   ve diğer derslerle  öğrendiğiniz bilgilerin ilişkisini bulmaya çalışınız. 


2. TEOG sınavında öğretim yılı başından nisan ayının son haftasına kadar işlenecek tüm ünite ve konulardan sorumlusunuz. Bu nedenle haftalık ve aylık olmak üzere düzenli tekrar yapma alışkanlığını edininiz. 

 

Kaynak: egitimajansi.com

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim