Öğretmen Diyarı

Mezun olamayanlar, nasıl KPSS tercihi yapacak?

2012 KPSS puanıyla yapılan 3. Yerleştirmeler devam ediyor ve 27 Kasım'da sona erecek.


Konunun hukuki boyutu


Merkezi yerleştirme esaslarının belirlendiği "Tercih Kılavuzu"na göre "Tercihlerin geçerli olabilmesi için tercihlerin ÖSYM'ye internetle gönderildiği son gün itibariyle (yani 27 Kasım), sınava girilen öğrenim düzeyindeki bir okuldan veya programdan mezun olunması zorunludur."


27 Kasım'a kadar mezun olamayanlar tercihyapmamalıdır


1- KPSS'ye ortaöğretim (lise) düzeyinde girenler: Bu adayların elinde lise diploması yok ise kesinlikle tercih yapmamalıdırlar.


2- KPSS'ye önlisans(2 yıllık) düzeyinde girenler: Bu adaylar ellerinde önlisans diplomaları yoksa tercih yapmamalıdırlar.


3- KPSS'ye lisans(4 yıllık) düzeyinde girenler: Bu adaylar ellerinde lisans diploması yoksa tercih yapmamalıdırlar.


Mezun olmadan tercih yapmanın sonuçları ve cezası nedir?


Tercih kılavuzunda "Tercihlerin internetle ÖSYM'ye gönderilmesinin son günü itibariyle mezun durumda bulunmayan adayların, yerleştirilmeleri yapılmış olsa bile, atamaları yapılmayacaktır."denilmektedir.


Görüldüğü gibi sınava girilen öğrenim düzeyinden mezun olmadan tercih yapmanın hiçbir manası yoktur. Aksine zararı vardır. Bu kişiler hem atanamayacaklardır hem de puanlarını bir daha merkezi alımlarda kullanamayacaklardır.


Lisans okurken ilişik keserek önlisans diploması ile tercih yapanlara özel uyarı


Bu adayların çoğu, tercih yaptıktan sonrabir kontenjana yerleşirse okuldan ilişik keserek önlisansdiploması almayı düşünmektedir. Bu yanlış bir stratejidir. Çünkü tercihlerin son günü itibariyle okuldan ilişik kesilmiş olması lazımdır.


Bu adaylar ya tercih yapmamalıdır ya da 28 Kasım'a kadar okuldan ilişik keserek lise üstü mezun olduklarını gösteren belgeyi almalıdırlar.


Ayrıca bu adaylar 3001 kodlarının bulunduğu kontenjanlar haricinde hiçbir kontenjanı tercih edemezler. 3001 haricindeki kontenjanlara yerleşseler dahi kurumlar tarafından atamaları yapılamayacaktır. Bu konudaki özel dosyamızı incelemek için tıklayınız. http://www.memurlar.net/haber/301009/

 

 

Kutay Seymen ARIKAN

kutay@memurlar.net

 

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol