Öğretmen Diyarı

Meslek Lisesi Mezunları KPSS Merkezi Atamalarında Ne Zaman Hatırlanacak?

 Merkezi atamalarda ortaöğretim mezunlarına verilen kadro sayıları ve bunların içinde meslek lisesi mezunlarına ayrılan kontenjanlar büyük bir çelişki oluşturuyor.
Merkezi atamalarda ortaöğretim mezunlarına verilen kadro sayıları ve bunların içinde meslek lisesi mezunlarına ayrılan kontenjanlar büyük bir çelişki oluşturuyor. Nitelikli eleman ihtiyacının karşılanabilmesi için lokomotif görevi gören Meslek Liseleri KPSS atamalarında kontenjan azlığı nedeniyle beklediği değeri görememektedir.

2015 Kasım ayında yapılan son merkezi atamada ortaöğretim alanına sadece 145 kadro ayrılması ve bunların 58 adetinin meslek lisesi mezunlarına ayrılması (sağlık mezunları hariç) meslek liselerine verilen önemi göstermektedir! Sanayi ve teknoloji alanında gelişen ülkeler için yetişmiş personel ihtiyacı ne kadar önemliyse, personele yaratılan istihdam da o derece önemlidir. Kamu kurumlarına yapılan merkezi atamalarda meslek lisesi mezunları adına ne yazık ki bu değeri göremiyoruz.

2016 KPSS merkezi memur yerleştirmelerinde kadro sayısı bakımından ortada belirgin bir rakam olmasada yüksek kadro beklentisinin gerçekleşmesi zor olarak görünmektedir. Merkezi atamayla bu yıl için 21 bin civarında personel alımı yapılacağı planlanmaktadır.  Meslek lisesi memleket meselesi diyerek konuşmak tek başına bir anlam ifade etmemektedir. Her yıl meslek liselerinden mezun olan adayların beklentileri ortaöğretim kadrolarına ayrılan kadroların arttrılması ve kamu personeli olabilmek için çalışanların emeklerinin boşa gitmemesidir. Teknisyen kadroları için meslek liselerinden mezun olanlara ayrıcalık tanınması gerektiğini bir kez daha belirtmek isteriz. Yetişmiş personel temini kamuda işlerin yürütülmesi ve sonuçlandırılmasında devlet adına da olumlu etkiler yaratacaktır. Merkezi atamalarda meslek liselerinin unutulmaması ve liselere geçişte öğrencilere yönelik teşvikler ülkemize her açıdan büyük atılımlar getirecektir.

Kaynak:  “www.kpsscafe.com.tr” 

 

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim