Öğretmen Diyarı

Merkezi sistem ortak sınav çalışma konuları

Milli Eğitim Bakanlığı Talim ve Terbiye Kurulu Başkanlığının 08/09/2014 tarih ve 3792443 yazııs ile 2014-2015 Eğitim Öğretim Yılı Merkezi Sistem Ortak Sınavları hakkında açıklamalarda bulundu ve Ünite/Öğrenme Alanı/ Konu/Kazanımların Dağılım Çizelgelerini açıkladı;

İşte o açıklamalar;

Ortaokulların 8' inci sınıflarında 2014-2015 Eğitim Öğretim Yılında Türkçe, matematik, fen ve teknoloji, T.C. inkılap tarihi ve Atatürkçülük, yabancı dil ile din kültürü ve ahlak bilgisi derslerinde; bir dönemde iki sınav yapılan derslerin ilk sınavı, bir dönemde üç sınav yapılan derslerin ise ikinci sınavı ortak sınav şeklinde uygulanacaktır.

Merkezi sistem ortak sınavların yapılacağı tarihe kadar öğretim programlarının işlenişinde Türkiye genelinde birlik sağlamak amacıyla 2014-2015 Eğitim Öğretim Yılına mahsus olmak üzere, çalışma takvimine göre ünite/öğrenme alanı/konu/kazanımların dağılımını gösteren çizelgeler hazırlanmış ve "http://ttkb.meb.gov.tr/" adresinde yayımlanmıştır. Merkezi sistem ortak sınavlarda kapsambirlikteliğinin sağlanması açısından öğretmenlerin yıllık ders planı uygulamalarında bu çizelgelerin dikkate alınması önemarz etmektedir.

2014-2015 Eğitim Öğretim yılında birinci dönem merkezi sistem ortak sınavının 2014 yılı Kasım ayının son haftasında, ikinci dönem merkezi sistem ortak sınavının ise 2015 yılı Nisan ayının son haftasında yapılması planlanmıştır. Merkezi sistem ortak sınavların kesin tarihleri ile uygulanmasına ilişkin hususlar Bakanlığımızca hazırlanacak kılavuzla düzenlenecektir.

Çalışma takvimine göre ünite/öğrenme alanı/ konu/ kazanımların dağılımını gösteren çizelgelerin uygulanmasında aşağıdaki hususların dikkate alınması gerekmektedir:

1. Birinci dönemde yapılacak merkezi sistem ortak sınavda sorulacak soruların kapsamı, eğitim öğretim yılının başından "BİRİNCİ DÖNEM MERKEZİ SİSTEM ORTAK SINAV"ın yapılacağı tarihe kadar olan ünite/öğrenme alanı/ konu/kazanımlarla sınırlı olacaktır.

2. İkinci dönemde yapılacak merkezi sistem ortak sınavda sorulacak soruların kapsamı ise eğitim öğretim yılının başından "İKİNCİ DÖNEM MERKEZİ SİSTEM ORTAK SINAV"ın yapılacağı tarihe kadar işlenecek olan tüm ünite/öğrenme alanı/ konu/ kazanımlarla sınırlı olacaktır.

3. "BİRİNCİ DÖNEM MERKEZİ SİSTEM ORTAK SINAV"ın ve "İKİNCİ DÖNEM MERKEZİ SİSTEM ORTAK SINAV"ın yapılış tarihleri itibariyle, çalışma takviminde belirtildiği şekilde ünite/öğrenme alanı/ konu/kazanımların süresi içinde işlenmesi ve bu bağlamda öğrencilerin eksiklerinin kalmaması için okul yönetimleri ve öğretmenler gerekli tedbirleri alacaktır.

4. Çizelgelerde "BİRİNCİ DÖNEM MERKEZİ SİSTEM ORTAK SINAV" ve "İKİNCİ DÖNEM MERKEZİ SİSTEM ORTAK SINAV" dışında öğretmenlerin yapacakları diğer sınavlar için belirtilmiş olan tarihler öneri niteliğinde olup, öğretmenler bu sınavları belirleyecekleri bir tarihte de yapabileceklerdir.

İşte Ünite/Öğrenme Alanı/ Konu/Kazanımların Dağılım Çizelgeleri;

2014 - 2015 EĞİTİM ÖĞRETİM YILI 8. SINIF TÜRKÇE DERSİ KAZANIMLARININ ÇALIŞMA TAKVİMİNE GÖRE DAĞILIM ÇİZELGESİ İÇİN TIKLAYINIZ.

2014 - 2015 EĞİTİM ÖĞRETİM YILI 8. SINIF MATEMATİK DERSİ KAZANIMLARININ ÇALIŞMA TAKVİMİNE GÖRE DAĞILIM ÇİZELGESİ İÇİN TIKLAYINIZ.

2014 - 2014 EĞİTİM ÖĞRETİM YILI 8. SINIF FEN VE TEKNOLOJİ DERSİ KAZANIMLARININ ÇALIŞMA TAKVİMİNE GÖRE DAĞILIM ÇİZELGESİ İÇİN TIKLAYINIZ.

2014 - 2015 EĞİTİM ÖĞRETİM YILI 8. SINIF TÜRKİYE CUMHURİYETİ İNKILAP TARİHİ VE ATATÜRKÇÜLÜK DERSİ KONU VE KAZANIMLARININ ÇALIŞMA TAKVİMİNE GÖRE DAĞILIM ÇİZELGESİ İÇİN TIKLAYINIZ.

2014 - 2015 EĞİTİM ÖĞRETİM YILI 8. SINIF DİN KÜLTÜRÜ VE AHLAK BİLGİSİ DERSİ KONU VE KAZANIMLARININ ÇALIŞMA TAKVİMİNE GÖRE DAĞILIM ÇİZELGESİ İÇİN TIKLAYINIZ.

2014 - 2015 EĞİTİM ÖĞRETİM YILI ULUS MUSEVİ 1. KARMA İLKOKULU VE ORTAOKULU 8. SINIF DİN KÜLTÜRÜ VE AHLAK BİLGİSİ DERSİ KONU VE KAZANIMLARININ ÇALIŞMA TAKVİMİNE GÖRE DAĞILIM ÇİZELGESİ İÇİN TIKLAYINIZ.

2014 - 2015 EĞİTİM ÖĞRETİM YILI 8. SINIF İNGİLİZCE DERS KAZANIMLARININ ÇALIŞMA TAKVİMİNE GÖRE DAĞILIM ÇİZELGESİ İÇİN TIKLAYINIZ.

2014 - 2015 EĞİTİM ÖĞRETİM YILI 8. SINIF ALMANCA DERSİ KONULARININ ÇALIŞMA TAKVİMİNE GÖRE DAĞILIM ÇİZELGESİ İÇİN TIKLAYINIZ.

2014 - 2015 EĞİTİM ÖĞRETİM YILI 8. SINIF FRANSIZCA DERSİ KONULARININ ÇALIŞMA TAKVİMİNE GÖRE DAĞILIM ÇİZELGESİ İÇİN TIKLAYINIZ.

2014 - 2015 EĞİTİM ÖĞRETİM YILI 8.SINIF İTALYANCA DERSİ KONULARININ ÇALIŞMA TAKVİMİNE GÖRE DAĞILIM ÇİZELGESİ İÇİN TIKLAYINIZ.

Ahmet KANDEMİR

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim