Öğretmen Diyarı

Meb Teog Yerleştirmelerinde Sıkıntı Yaşanmaması İçin Yeni Önlemler Alacak

Milli Eğitim Bakanlığı, TEOG sınavı sonrasındaki yerleştirmelerde geçen yıl yaşanan aksaklıkların önüne geçmek için harekete geçti.

Bakanlık özellikle geçen yıl yaşanan TEOG yerleştirmelerinde bazı öğrencilerin evlerinin 150 kilometre uzağındaki okullara yerleştirilmeleri sebebiyle çok eleştirilmiş, bu durum velilerden çok fazla tepki çekmiş, öğrencilerin sıkıntı yaşamalarına sebep olmuştu.

Milli Eğitim Bakanlığından yapılan açıklamalarda bu şekilde problem yaşayan öğrenci sayısının 9 bin olduğu belirtilirken, velilere öğrencilerin nakli için 5 haftalık bir üre tanınmıştı.

Bu yıl 8. sınıflarda öğrenim görmekte olan ve TEOG yerleştirmelerinden etkilenmesi beklenen öğrenci sayısı ise 1 milyon 200 bin civarında iken bu öğrencilerin yaklaşık 400 bini özel okullarda öğrenimine devam ediyor.

Bakanlık bu yıl TEOG yerleştirmelerinde aynı sıkıntıyı yaşamamak için bazı formüller üzerinde çalışıyor. Buna göre, merkezi sınavlara girecek öğrencilere tercih hakkı sunulacak, özel okul ve açık liseye gitmek isteyen öğrenciler, önceden okul tercihi yapacak, bu öğrencilerin yerleştirilmesinin ardından devlet okullarına tercihler başlayacak, böylece devlet okullarındaki yığılmalar önlenecek ve devlet okullarını tercih eden öğrencilerin, ilk sıradaki tercihlerine yerleşme şansı daha da artacak.

 

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol