Öğretmen Diyarı

MEB: SBS\'de sonuçlar değiştirildi iddiası yalan
T.C.
MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI
Basın ve Halkla İlişkiler Müşavirliği
 
BASIN AÇIKLAMASI
 
02.08.2013 tarihinde basında "SBS'de sonuçlar değiştirildi" başlığıyla yer alan haberle ilgili aşağıdaki açıklamanın yapılmasına gerek duyulmuştur.
 
Haberde, "G.T. isimli öğrencinin ilk sonucu açıklandığında sistemde 485.291 olan SBS puanının, tercih yapmaya gittiği okulda 337.291'e düşürüldüğü" iddia edilmektedir.
 
Söz konusu öğrencimizin velisi daha önce de Bakanlığımıza ulaşmış olup, puan değişikliği yapıldığına dair sunduğu tüm "belge"ler dikkatlice incelenmiştir.
 
Yapılan incelemelerde; G.T. isimli öğrencinin puanında hiçbir değişiklik yapılmadığı, halen yayınlanmış olan diploma notu ve puan bilgilerinde herhangi bir yanlışlık olmadığı tespit edilmiştir.
 
Değerlendirmeye sunulan "belge"lerde ekran görüntüleri üzerinden "kalıcı olmayan" düzenleme ile değişiklik yapıldığı ve "belge" olarak sunulduğu görülmüştür. Bu şekilde üretilen sahte belgelerle herhangi bir okula kayıt yaptırmak mümkün değildir. Nitekim bu olayda da gerçek durum söz konusu öğrencinin tercih yapmak için okula yaptığı müracaatta açıkça ortaya çıkmıştır.
 
Söz konusu durum ile ilgili olarak Bakanlığımızca "Belgede Sahtecilikten" suç duyurusunda bulunulacaktır.
 
Kamuoyunun ve basının doğru bilgilendirilmesi adına bu açıklama yapılmış olup velilerimizin ve öğrencilerimizin maksatlı, gerçeği çarpıtan bu tür haberlere itibar etmemesini dileriz.
 
Kamuoyuna saygıyla duyurulur.
 
Basın ve Halkla İlişkiler Müşavirliği
 
 
Memurlar.Net

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim