Öğretmen Diyarı

MEB; 2016 Öğretmen Sınav Görev Ücretleri Ne Kadar?
 Öğretmenlerin MEB sınav görevi fiyatları 2016 senesi Ocak ayına kadar oturumu başına 5 ek ders ücreti üzerinden yapılmaktaydı .

Fakat toplanmış mukavele icabı bu ücretlere zam geldi ve yepyeni ücretlendirme şu biçimde oldu: Daha önce , 11350 sayılabilir Milli Eğitim Bakanlığı Yönetici ve Öğretmenlerinin Ders ve Ek Ders Saatlerine İlişkin Kararın 12 . maddesi layıkıyla , bina , salon sorumlusu ya da gözcü olarak görevlendirilenlere her bir sınav oturumu için 5 saat ek ders üzerinden ödeme yapılmaktaydı . İlgili hüküm şu şekildeydi: ” ( 5 ) Bakanlığa ve öbür bakanlık ve kurumlara ilişkili okullara alınacak öğrenciler ile açık öğretim alanında merkezi sistemle yapılmış kalan sınavlarda il sınav yürütme kurulu başkan ve üyeleri ile bina , salon sorumlusu ve gözcü olarak görevlendirilen yönetici ve öğretmenlere her sınav oturumu için 5 saat ek ders ücreti ödenir .

Fakat , bu iş ve işlemlerle ilgili döner sermayeden para alanlara bu tür para ödemesi yapılmaz . ” Ancak , 2016 – 2017 toplanmış sözleşmesinde , MEB aracılığıyla yapılmış kalan merkezi sınavlarda memur öğretmenlere , 2006/11350 sayılabilir Ders ve Ek Ders Saatlerine İlişkin Hüküm üzerinden değil 2012/2723 sayılabilir Sınav Ücretlerine İlişkin Usul ve Esaslar üzerinden ödeme yapılması kararlaştırılmıştır .

Toplanmış sözleşmenin ilgili hükmü şu şekildedir: ” Milli Eğitim Bakanlığınca hafta sonu yapılmış kalan merkezi sınavlarda görev alanlara ödenecek sınav fiyatları Madde 18 – ( bir ) 2006/11350 sayılabilir Kararın 12 nci maddesinin beşinci fıkrasında sayılan sınavlardan hafta sonu tatillerinde yapılmış kalan merkezi sınavlarda fiilen görev yapanlara , 2006/11350 sayılabilir Hüküm uyarınca rastgele bir ek ders ücreti ödenmemek kaydıyla , 18/1/2012 tarihindeki ve 2012/2723 sayılabilir Bakanlar Kurulu Kararıyla yürürlüğe konulan Sınav Ücretlerine İlişkin Usul ve Esaslara göre sınav ücreti ödenir .

Ücreti döner sermayeye yatırılmak suretiyle yapılmış kalan sınavlar için bu kapsamda yapılacak ödemeler döner sermaye bütçesinden karşılanır . Öğretmenlerin MEB sınav görevi fiyatları 2016 senesi Ocak ayına kadar oturumu başına 5 ek ders ücreti üzerinden yapılmaktaydı . Fakat toplanmış mukavele icabı bu ücretlere zam geldi ve yepyeni ücretlendirme şu biçimde oldu:

Daha önce , 11350 sayılabilir Milli Eğitim Bakanlığı Yönetici ve Öğretmenlerinin Ders ve Ek Ders Saatlerine İlişkin Kararın 12 . maddesi layıkıyla , bina , salon sorumlusu ya da gözcü olarak görevlendirilenlere her bir sınav oturumu için 5 saat ek ders üzerinden ödeme yapılmaktaydı . İlgili hüküm şu şekildeydi: ” ( 5 ) Bakanlığa ve öbür bakanlık ve kurumlara ilişkili okullara alınacak öğrenciler ile açık öğretim alanında merkezi sistemle yapılmış kalan sınavlarda il sınav yürütme kurulu başkan ve üyeleri ile bina , salon sorumlusu ve gözcü olarak görevlendirilen yönetici ve öğretmenlere her sınav oturumu için 5 saat ek ders ücreti ödenir . Fakat , bu iş ve işlemlerle ilgili döner sermayeden para alanlara bu tür para ödemesi yapılmaz . ” Ancak , 2016 – 2017 toplanmış sözleşmesinde , MEB aracılığıyla yapılmış kalan merkezi sınavlarda memur öğretmenlere , 2006/11350 sayılabilir Ders ve Ek Ders Saatlerine İlişkin Hüküm üzerinden değil 2012/2723 sayılabilir Sınav Ücretlerine İlişkin Usul ve Esaslar üzerinden ödeme yapılması kararlaştırılmıştır . Toplanmış sözleşmenin ilgili hükmü şu şekildedir: ” Milli Eğitim Bakanlığınca hafta sonu yapılmış kalan merkezi sınavlarda görev alanlara ödenecek sınav fiyatları Madde 18 – ( bir ) 2006/11350 sayılabilir Kararın 12 nci maddesinin beşinci fıkrasında sayılan sınavlardan hafta sonu tatillerinde yapılmış kalan merkezi sınavlarda fiilen görev yapanlara , 2006/11350 sayılabilir Hüküm uyarınca rastgele bir ek ders ücreti ödenmemek kaydıyla , 18/1/2012 tarihindeki ve 2012/2723 sayılabilir Bakanlar Kurulu Kararıyla yürürlüğe konulan Sınav Ücretlerine İlişkin Usul ve Esaslara göre sınav ücreti ödenir .

Ücreti döner sermayeye yatırılmak suretiyle yapılmış kalan sınavlar için bu kapsamda yapılacak ödemeler döner sermaye bütçesinden karşılanır . Toplu Mukavele Maddesi Şu Şekilde: Madde 18 – ( bir ) 2006/11350 sayılabilir Kararın 12 nci maddesinin beşinci fıkrasında sayılan sınavlardan hafta sonu tatillerinde yapılmış kalan merkezi sınavlarda fiilen görev yapanlara , 2006/11350 sayılabilir Hüküm uyarınca rastgele bir ek ders ücreti ödenmemek kaydıyla , 18/1/2012 tarihindeki ve 2012/2723 sayılabilir Bakanlar Kurulu Kararıyla yürürlüğe konulan Sınav Ücretlerine İlişkin Usul ve Esaslara göre sınav ücreti ödenir .

Sözleşme Ocak 2016’da yürürlüğe girmesi ile bundan önce MEB’in merkezi sınavlarında ödenen 45 TL olarak ödenen oturumu baş para , 122 TL’ye çıkarıldı . Sınav ücretinde yüzde 271 yükseliş sağlanan toplanmış sözleme hükmünün sonrasında hafta sonu 4 oturumu sınav görevi alan bir öğretmen 480 TL sınav ücreti alabilecek . Bu mukavele ile MEB’in sınavlarında görev alan öğretmenlerin memur fiyatları ÖSYM fiyatları seviyesine getirilmiş oluyor .

MEB aracılığıyla yapılmış kalan merkezi sınavlarda sınav ücretlerinin bilhassa de ÖSYM sınavlarıyla karşılaştırıldığında bir sürü düşük olması nedeni ile bir bir sürü kez tartışmalar olmakta ve MEB eleştirilmekte idi . Böylelikle bu konuyla ilgili büyük bir tartışmanın önüne geçilmiş oluyor . Toplu sözleşmede bulunan hüküm layıkıyla , merkezi sınavlarda görev alan öğretmenlere her sınav oturumu için 5 saat ek ders ücreti mahaline , ÖSYM sınav ücreti esaslarında bulunan ücretler ödenecektir . ÖSYM sınav ücreti esaslarında mesela salon başkanlarına 1800*maaş katsayısı üzerinden , gözetmenlere 1600*maaş katsayısı üzerinden ödeme yapılacaktır .

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim