Öğretmen Diyarı

LYS Üniversite ek yerleştirme sonuçları ne zaman açıklanacak

Üniversiteler için ek yerleştirme sonuçları için sabırlar tükendi. Üniversite öğrencisi adayları, ek tercih sonuçlarının bir an evvel açıklanmasını bekliyor. 2 gündür açıklama bekleyen öğrencirin bekleyişi bugün de devam ediyor. Ek tercih sonuçlarının açıklanıp açıklanmadığını kontrol etmek için osym.gov.tr adresini ziyaret etmeniz yeterli! 

Binlerce öğrenci yollarda kaldı: İstanbul'da yeni eğitim öğretim sezonuyla birlikte daha da yoğunlaşan şehir içi trafiği gündemdeyken bazı İETT hatlarının Fatih Üniversitesi güzergahından kaldırılması şaşkınlığa neden oldu. Üniversiteye gitmek için her gün binlerce öğrencinin kullandığı 76F hattındaki otobüslerin iptal edilmesi, öğrencileri ve vatandaşları yollarda bıraktı. Öğrencilerin sosyal medyada başlattıkları "#76FhattiniGeriİstiyoruzİBB" kampanyası ise büyük destek buluyor. Kimi zaman metrobüs hattındaki yoğunluk nedeniyle yaşanan tartışmalar, kimi zaman aksayan şehir trafiğinin neden olduğu zaman kayıpları gündemden düşmüyor. Yeni eğitim-öğretim sezonunun başlamasıyla birlikte daha da yoğunlaşan şehir içi trafiği için yetkililer, her zaman toplu taşıma araçlarının kullanılması tavsiyesinde bulunuyor. Eğitim camiasında ise son olarak TEOG sınav sonuçlarına göre oturdukları semtlerden onlarca kilometre uzaktaki okullara kayıt yaptırmak zorunda kalan öğrenciler konusu gündeme gelmişti. Tam da veliler uzaktaki okullara ulaşım konusunda yaşadıkları mağduriyetten nasıl kurtulacaklarını düşünürken, İETT işletmesinin bazı bölgelerdeki otobüs hatlarını iptal etmesi büyük şaşkınlığa neden oldu. İptal edilen hatlardan biride, öğrenci ve yolcu yoğunluğu en fazla olan 76F Beylikdüzü-Fatih Üniversitesi hattı. Her gün binlerce öğrencinin kullandığı hattaki seferleri sona erdiren İETT, gerekçe olarak sefer fazlalığı olan yerlerden sefer azlığı olan yerlere aktarma yapılmasını gösterdi. 

Kaynakların optimum kullanılması konusunda İETT'nin her yıl düzenleme yaptığını belirten kurum yetkililerine öğrenciler tepki gösterdi. Zaten yoğun olan hattaki sefer sayısının ihtiyacı karşılamadığını belirten öğrenciler, özel belediye otobüslerinin de yetersiz kaldığını kaydetti. Üniversitenin önündeki durakta yaşanan yoğunluk, iptal edilen seferlerin etkisini gözler önüne serdi. Durağa yanaşan küçük halk otobüslerine binmeye çalışan yüzlerce öğrenci ulaşım konusunda yaşanan çaresizliği de ortaya koydu. Özellikle sabah ve akşam saatlerinde otobüslere binmek için hem öğrenciler hem de sanayi bölgesindeki fabrika çalışanları adeta birbirini eziyor. Öğrencilerden Büşra Huri Gölge, kaldırılan hatları kullanan çok fazla öğrenci olduğunu söylüyor.

 

haberaktuel.com

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim