Öğretmen Diyarı

LYS Sınavı Ramazan'da Yapılacak

 TARIHI bir adım atan İngiltere Eğitim Bakanlığı Ortak Nitelik Konseyi 2 hafta önce örnek bir öneriyi tartışmaya açtı. Ramazan ayında oruç tutan Müsüman öğrencilerin, lise bitirme ve üniversite seçme sınavlarında özellikle matematik ve dil bölümlerinde zorluk yaşamaması için sınav tarihlerinin erkene çekilmesi gündeme alındı.

İngiltere’de başlayan çalışma, aralarında Türklerin de bulunduğu farklı milletlerden Müslüman öğrenciler arasında sevinçle karşılandı. YGS’de bugün son gün Türkiye’de ise üniversite sınav maratonu başvurularla birlikte başladı. Ölçme Seçme Yerleştirme Merkezi’nin (ÖSYM) 6 Ocak-20 Ocak tarihleri arasında yapılmasını istediği Yüksek Öğretime Giriş Sınavı (YGS) başvuruları bugün bitiyor. Üniversiteye girişin ilk adımı 1. basamak sınavı YGS, 13 Mart’ta yapılacak. Sonuçları 25 Mart’ta açıklanacak.

Lisans Yerleştirme Sınavı(LYS) başvuruları ise 1-14 Nisan arasında alınacak. LYS, 18-26 Haziran arasında 5 oturumda yapılacak. Sonuçları, 18 Temmuz’da ilan edilecek. Sınavlar 525 dakika Üniversite sınavının 1. basamağı Ramazan’a denk gelmiyor. Ancak, yerleştirmede yüzde 60 etkili olan LYS 2016’nın tamamı Ramazan ayında.

YGS’de 180 puanı aşan 2 milyonu aşkın adayın yarışacağı LYS’deki 5 oturum da Ramazan ayında yapılacak. Ramazan, 6 Haziran’da başlarken, orucun 2. haftasında 2 milyonu aşkın aday için de LYS maratonu başlayacak. LYS’de ilk sınav 18 Haziran 2016’da cumartesi günü saat 10:00’da Sosyal Bilimler Sınavı’yla başlıyor. 19 Haziran’da Matematik, 25 Haziran’da Fen ve Yabancı Dil, 26 haziran’da ise Edebiyat ve Coğrafya’dan sınav yapılacak. Sınavlar, 525 dakika sürecek. ‘İngiltere’deki gibi Ramazan’a göre sınav yapılsın’ EĞİTİM Bir Sen Genel Başkan Vekili Latif Selvi, “İngiltere’deki düzenlemeyi destekliyoruz.

Öğrenciler de çok memnun. Ancak, oruç yanlızca İngiltere’de tutulmuyor. Ramazan’da öğrencilerimiz, hocalarımız dünyanın dört bir yanında olduğu gibi Türkiye’de de oruçlu oluyor. Oruç ibadetini yerine getiren Türk öğrenci de, İngiltere’deki öğrencinin haklarından mahrum kalmamalı. Öğrenci, oruçluyken ders hazırlığında ve sınav sırasında dikkati dağılıyor ve performansı düşüyor. Yılda bir kez gelen ibadetten mahrum kalmak istememesi de hakkı. Üniversite sınavı gibi geleceğine yön verecek olan hayatının en önemli sınavında da başarılı olmak istiyor.

Bu da en doğal hakkı. İngiltere, örnek alınabilir. Bize, öğrencilerden bu yönde çok şikayet geliyor. Üniversite sınavı, finaller hatta birkaç yıl sonra mevsim döndüğünde Temel Eğitimden Ortaöğretime Geçiş (TEOG) gibi hayati önem taşıyan sınavların takvimi Ramazan ayı dikkate alınarak belirlenmeli. Bu aynı zamanda, ülkemiz için kişilerin inancına saygı anlamına geliyor. Milli Eğitim Bakanlığı (MEB), Yükseköğretim Kurulu (YÖK) ve Ölçme Seçme Yerleştirme Merkezi (ÖSYM) sınavların Ramazan’a denk gelmemesi için bir an önce adım atmalıdır” dedi. Türkiye de aynısını yapmalı Teşvikiye Temel Lisesi 4. sınıf öğrencisi Burak Ertan, “Ülkemizin çoğu Müslüman.

Adayların çoğu da oruç tutuyor ve Ramazan’da sınava girecek. İngiltere, Müslüman öğrenciler için bu düzenlemeyi yapıyorsa, Türkiye’de yapmalı. Farz olan ibadetimize sınav engel olmamalı” Oruç ya da sınav ikilemi var Bayrampaşa Suat Terimer Anadolu Lisesi Berat Akın, “Türkiye’den bunu beklemek hakkımız. Üniversite sınavı, ülkemizde de Ramazan ayından önce yapılmalı. Öğrenci oruç ya da sınav ikileminde bırakılmamalı. Oruç tutuyorum. Sınav nedeniyle oruç tutamayacağım diye çok üzülüyorum” Sınavda oruç tutamayacağım Bayrampaşa Suat Terimer Anadolu Lisesi 4. sınıf öğrencisi Furkan Demirbozan, “Ülkemizin de bir şey yapması gerekiyor. Sınavlar, dini değerlere planlanmalı.

Oruç benim için çok önemli ama üniversite sınavı nedeniyle maalesef oruç tutamayacağım. Tutmayı çok isterdim” Ramazan’dan önce yapılsın Mecidiyeköy Anadolu Lisesi mezun öğrencisi aday Zeynep Yorkun, “Bizim sınav takvimimizde de böylesine hassasiyetler olmalı. Oruç tutanlar hem sınava hazırlanırken ve sınav günü olumsuz etkileniyor. Oruçlu, sınava hazırlanmak da sınava girmek de çok zor.

Oruç süresi 17 saate kadar çıkıyor” Açık Öğretim Lisesi Kayıtları Ertelendi Üniversite Sınav Takvimi LYS Başvuruları: 1-14 Nisan tarihleri arasında. LYS-1 (Matematik): 19 Haziran 135 dakika LYS-2 (Fen Bilimleri): 25 Haziran 135 dakika LYS-3 (Edebiyat-Coğrafya): 26 Haziran 120 dakika LYS-4 (Sosyal Bilimler): 18 Haziran 135 dakika LYS-5 (Yabancı Dil) : 25 Haziran 120 dakika Ramazan Ayı Takvimi 6 Haziran 2016 - Ramazan başlıyor 1 Temmuz 2016 - Kadir Gecesi 4 Temmuz 2016 - Arefe 5 Temmuz 2016 - Ramazan Bayramı 1. Gün 6 Temmuz 2016 - Ramazan Bayramı 2. Gün 7 Temmuz 2016 - Ramazan Bayramı 3. Gün

Kaynak: YENİ YÜZYIL GAZETESİ

 

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim