Öğretmen Diyarı

‘LYS, HEDEF İÇİN BİR ARAÇ’

Öğrencilerin olumlu düşünce içerisinde olmasının morallerini yükselteceğini aktaran İzmir Ekonomi Üniversitesi (İEÜ) Klinik Psikoloğu Merve Yavuz, sınavların ölüm kalım durumu olmadığını, sınav öncesi son günlerin dinlenilerek geçirilmesinin yararlı olacağını söyledi. Öğrencilerin sınav öncesinde o döneme dek olan başarılarını düşünmesini isteyen Yavuz, “Bu durum öğrencilerimizin moralini yüksek tutacaktır. Uyku düzeni sağlanmalı, beslenmeye dikkat edilmeli. Hayal gücü de olumlu yönde kullanılmalı. Uzun süredir hazırlık içinde olunan bu sınavların son günleri dinlenilerek geçirilmeli. Son zamanları paniğe kapılarak, dikkat etmeden, olumsuz düşünerek geçirmek bilgileri ve kişileri olumsuz etkiler. Öğrencilerimiz elinden geleni yaptığını ve yeterli derecede hazırlandığını düşünmeli” dedi. 


Öğrencilerin yaşadığı kaygıyı 1 ile 10 arasında puan vermesini isteyen Yavuz, “1 puan az kaygılı, 10 puan çok kaygılıdır. Heyecan kontrol altına aldığında kaygı puanı düşecek ve sınava odaklanmak daha net olacak. Ayrıca öğrencilerimiz okullarının rehberlik hizmetinden sınav ile ilgili yardım alıp kendisini sınava daha iyi kanalize edebilecektir” diye konuştu. 


‘Ailelere LYS Tavsiyeleri’


Ailelere de tavsiyelerde bulunan Yavuz, veliler ile çocukların beklentilerinin uyuşmayabileceğini, gençlerin istek ve hedeflerinin ne olduğuna önem verilmesi gerektiğini kaydetti. Yavuz, ebeveynlere şu tavsiyelerde bulundu:


“Ailelerimiz gerçekleşmesi zor olan hedefler belirleyip çocuklarını kaygılandırmamalı. Aksine çocuklarının yetersiz yönlerini geliştirmesi konusunda destek ve cesaretlendirici olmalı. En önemlisi, çocuklarına güvendiklerini ve onların elinden geldiğini yaptığını bildiklerini söylemeleri onların rahatlamalarını sağlayacaktır. Güzel ve olumlu iletişimler çocuğun düşüncelerini düzene sokacaktır, ‘ailemin beklentilerini karşılamalıyım’ kaygısı azalacak ve ‘bu sınavı başaracağım’ düşüncesine odaklanacaktır.” 


LYS Öncesinde ‘YGS’de Havan Nasıl?’


LYS’ye hazırlık sürecinde adaylara interaktif bir filmle sanal danışmanlık hizmeti veren Yavuz, http://www.ieu.edu.tr/tercih web sayfasında ‘YGS’de Havan Nasıl’ başlığında dikkat dağınıklığı, motivasyon eksikliği, zaman yönetimi, sınav kaygısı konularında adaylara detaylı tavsiyelerde bulunuyor. Adaylar, YGS sonucunu hava durumu şekillerine göre seçip istedikleri konuda bilgi alıyor.

 

egitimajansi.com

Anahtar Kelimeler:
lys hedef araç

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol