Öğretmen Diyarı

LYS bitecek, sıra GSS'ye gelecek

BUGÜN LYS'nin 5 sınavının 3'ü tamamlandı. Haftaya 2 alandan daha sınava girilecek. Önümüzdeki hafta 2 oturum da tamamlandığında sınav stresi bitecek. Ancak puanlar açıklandıktan sonra bu kez de tercih stresi başlayacak. Ancak bu da son değil... Çünkü hedefledikleri bölümlere yerleşip üniversite hayatına atılan gençlerimiz için bu kez kariyer hedefleri başlayacak. Üniversiteyi kazanamayanlar ise gelir testiyle karşı karşıya kalacaklar. Yani LYS bitecek ama gençler için GSS (genel sağlık sigortası) testi başlayacak. 1 Ocak 2012 tarihinden itibaren genel sağlık sigortası Türkiye'de ikamet eden herkes için zorunlu hale geldi.


KİMLER YAPTIRMAK ZORUNDA?


Çalışanlar ve çalışan bir kişinin bakmakla yükümlü olduğu kişi statüsünde olanlar için genel sağlık sigortası primi ödeme zorunluluğu yok. Çalışanların genel sağlık sigortası primi işverenleri tarafından ödeniyor. Bakmakla yükümlü olunan kişi statüsündekiler de annesi, babası veya eşi üzerinden sağlık hizmetlerinden yararlanabiliyorlar. Bu durumdaki kişilerin de gelir testi yaptırmasına gerek yok. Fakat çalışmayanlar yani işsizler ve bir başkasının bakmakla yükümlü olduğu kişi statüsünde olmayanlar için gelir testi yaptırma ve prim ödeme yükümlülüğü bulunuyor.


ÜNİVERSİTEYE GİREMEZSE...


Liseyi bitirip üniversite sınavı sonrası öğrencilik statüsünü kaybeden kişilerin gelir testi yaptırması gerekiyor. Liseyi bitirdikleri süreyle üniversiteye kayıt yaptırdıkları süre arasında geçen yaklaşık 120 gün içerisinde bu durumdaki kişilerin genel sağlık sigortalılığı devam ediyor. Ancak ek yerleştirmeler de tamamlanana kadar hiçbir üniversiteye yerleştirilemezlerse bu durumda gelir testi yaptırmaları gerekiyor.


1 Temmuz sonrası artacak


120 gün sonra hala bir üniversiteye kayıt yaptıramayan kişiler, gelir testi yaptırmak durumundalar. Eğer gelir testi yaptırmaz ve belirlenen primleri ödemezlerse bugünkü asgari ücret rakamı üzerinden aylık 288.36


TL prim borcu çıkarılacak. Ancak bu rakam 1 Temmuz'dan sonra asgari ücretin artışına bağlı olarak 305.64 TL'ye yükselecek. Hem sağlık hizmetlerinden yararlanamayacak, hem de her ay borç birikecek.

 

Kaynak: Akşam

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol