Öğretmen Diyarı

Liselere ön kayıtlar başladı

Adaylar 24 Haziran'a kadar okul müdürlüklerine başvurarak ön kayıt yaptırabilecek. TEOG kılavuzunda bu liselere kayıtların 10 Temmuz'da tamamlanacağı belirtiliyor ancak ön kayıt tarihleri ve başvuru koşulları hakkında herhangi bir bilgi yer almıyor. Yapılan yenilik ise Bakanlığın 21 Mayıs'ta Ortaöğretim Genel Müdürlüğü'nün internet sitesinde yayımladığı 'Güzel Sanatlar ve Spor Lisesi Sınavı Giriş Belgesi' ekinin ilk sayfasının altındaki not ile ortaya çıktı. Sayfanın en altında "Birden fazla güzel sanatlar lisesi veya spor lisesine müracaat eden öğrencilerin başvuruları geçersiz sayılır" ifadesi yer aldı. Bu durumda yeteneğine ve kendisine güvenen, güzel sanatlar ya da spor lisesinde okumak isteyen öğrencilerin sadece bir okul seçerek 24 Haziran'a kadar gereken evrakları tamamlayıp okul müdürlüklerine ön kayıt yaptırması gerekiyor. Ön kayıt yaptırmayan adaylar bu liselere girişte gereken yetenek sınavına giremeyecek. İki liseye birden ön kayıt yaptıran adaylar ise her iki okulun yetenek sınavını kazansa bile herhangi birine kayıt yaptırma hakkını kaybedecek.


TEOG TERCİHİ İPTAL SEBEBİ


Yetenek sınavları 29 Haziran - 3 Temmuz tarihleri arasında yapılacak. Sınav sonuçları da 3 Temmuz akşamı duyurulacak. Kesin kayıtlar 10 Temmuz'da sona erecek.


Güzel sanatlar ve spor liselerinde eğitim almak isteyen adayların dikkat etmesi gereken noktalardan biri de TEOG ortak sınav sonuçları kapsamında tercih yapmamak. Bu liselerin herhangi birinin yetenek sınavlarına girip, kayıt yaptırma hakkı kazanan adaylar şansını bir de Anadolu liselerinde deneyerek 6-16 Temmuz tarihleri arasında tercih yaparsa güzel sanatlar ve spor liselerindeki kayıtları iptal edilecek. Bu liselere yerleşen ve kayıt yaptıran bir öğrenci daha sonra fikrini değiştirip Anadolu lisesine gitmek isterse nakil döneminde tercih yapabilecek.


GÜZEL SANATLAR VE SPOR LİSELERİ TAKVİMİ


Ön kayıt tarihi: 15-24 Haziran


Sınava girecek öğrencilerin listesinin yayımlanması: 25-26 Haziran


Yetenek sınavı tarihleri: 29 Haziran-3 Temmuz


Sınav sonuç listesinin ilanı: 3 Temmuz


Asıl kayıt başvuruları: 6-7 Temmuz


Yedek listeden kayıt tarihi: 8 Temmuz


Kayıt işlemleri son gün: 10 Temmuz


BAHÇEŞEHİR BATUM'DA ÜNİVERSİTE AÇTI


BAHÇEŞEHİR Üniversitesi (BAU) Global, Batum'da BAU International University Batumi'yi açtı. İlk yıl sadece tıp fakültesine yurtdışından öğrenci kabul edecek olan üniversite, önümüzdeki seneden itibaren Gürcistan'dan da öğrenci alacak. Vakıf üniversitesi olarak eğitim hayatını sürdürecek olan BAU International University Batumi'de başarılı öğrencilere farklı oranlarda burs imkanları sunulacak. 300 kontenjana sahip üniversiteye ilk yıl 50 öğrenci alınacak. İlerleyen dönemde ise sağlık bilimleri, diş hekimliği ve turizm alanlarında da fakülteler açılacak. Üniversitenin açılışında konuşan BAU Global Yönetim Kurulu Başkanı Enver Yücel şunları söyledi: "Kurulduğumuz ilk günden itibaren uluslararası ilişkilere ayrı bir önem verdik. Öğrencilerimize Türkiye'de ve dünyada üniversite kavramının artık değiştiğini, kampuslara bağlı eğitimin yetersiz olduğunu anlattık. Dünyanın stratejik noktalarında kendi kampuslarımızı açarak bu anlayışımızı pekiştirdik. Şimdi de Batum'da, Gürcistan yasalarına göre diploma veren bağımsız bir üniversite kurarak uluslararası alandaki yatırımlarımıza bir yenisini daha ekledik. Bu Türkiye'nin vizyonunu, gücünü, bir Türk girişimcisinin cesaretini tüm dünyaya duyurmaktır."

Hürriyet
 

 

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim