Öğretmen Diyarı

Lise ve önlisans için bir daha KPSS yapılmayacak mı?

Kısa bilgi

KPSS her yıl uygulanmaktadır. Ancak lisans mezunları için KPSS her yıl yapılmakta olup, liseve önlisans düzeyinde ise KPSS sadece çift yıllarda yapılmaktadır.

Çift yıllarda yapılan KPSS puanları ile B Grubutercihler yapılmaktadır ve her öğrenim düzeyi için ayrı ayrı lisans(P3), önlisans (P93) ve ortaöğretim(P94) puanları hesaplanmaktadır.

Her yıl yanlış anlaşılma oluyor

KPSS, 2002 yılından bu yana yapılmakta olup 2002,2004,2006,2008,2010 ve 2012 yıllarında yani çift yıllarda lise ve önlisans mezunları için de KPSS yapılmıştır. B grubu sınavın yapıldığı her sene “bir dahalise ve önlisans KPSS olmayacak” şeklinde dedikodular ortaya çıkmıştır. Aynı dedikodular şuanda da adaylar arasında cereyan etmekte olup bazı adayları boş yere strese sürüklemektedir.

2014 yılında lise KPSS olacak

Bir daha lise KPSS olmayacak şeklinde konuşan kişilere karşı en güzel cevap ÖSYM sitesinde 2014 takviminin gösterilmesidir. Bu takvime bakıldığında görülmektedir ki, liseler için 29 Eylül 2014 tarihindeKPSS sınavı yapılacaktır.

2014’te önlisans için de KPSS yapılacak

Önlisans mezunları için bir daha KPSS yok diyenlere ise yine ÖSYM sitesindeki 2014 sınav takvimigösterilebilir. Buna göre, 2014 yılında 28 Eylül günü önlisans için KPSS yapılacaktır.

 

Kutay Seymen ARIKAN

Kutay@memurlar.net

 
 

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim