Öğretmen Diyarı

Lise Düzeyi KPSS Çıkmış Sorular Ortaöğretim KPSS Geçmiş Sınav Soruları ÖSYM

İşte Önlisans KPSS Çıkmış Sorular Konu Dağılımı ve Önlisans Düzeyi KPSS Geçmiş Yılların Soruları

KPSS Önlisans Sınavı Çıkmış Sorular (2014) KPSS Önlisan Konu Dağılımı

KPSS Önlisans çıkmış sorular ve cevaplar. KPSS Ortaöğretim ve Önlisans sınavı ne zaman? KPSS önlisans sınavı ne zaman? Kpss önlisans ve ortaöğretim sınavı çıkmış sorular, kpss, ösym.m

 

KPSS KONU DAĞILIMI 

KPSS 2014 Lise ve Önlisans düzeyinde sorulacak soruların konulara göre dağılımları aşağıda verilmiştir. 2013-KPSS ‘de uygulanan Genel Yetenek  ve Genel Kültür testlerinin kapsamı,yaklaşık ağırlıkları ve uyumluluk sağlamak amacıyla,2014-KPSS Lisans ve 2014-KPSS Ortaöğretin/Önlilans sınavlarında da aynı şekilde uygulanacaktır. 

İŞTE KONU DAĞILIMLARI 

Toplam soru : 120 

Genel Yetenek (60 soru) : Matematik+Türkçe 

Matematik (30 soru) 

Sayısal ve mantıksal akıl yürütme becerilerine yönelik sorulardan oluşacaktır.(Muhakeme) 

Türkçe(30 soru) 

Sözel akıl yürütme ve dilbilgisi,yazım kuralları ölçmeye yönelik sorulardan oluşacaktır.(muhakeme) 

Her iki sınavda da mantık sorularına ağırlık verilecektir. 

Genel Kültür (60 soru)Tarih+Coğrafya+Vatandaşlık+Güncel Konular 

Coğrafya (18 soru) 

Türkiyenin ekonomik özellikleri 13 soru 

Türkiyenin fiziki özellikleri 7 soru 

Türkiyenin beşeri özellikleri 5 soru 

Tarih (27 soru) 

Selçuklu devleti ve öncesi Türk Devleti 3 soru 

İnklap tatihi 12 soru 

Osmanlı devleti 9 soru 

Çağdaş Türk ve Dünya Tarihi 3 

Vatandaşlık Bilgisi (9 soru) 

İdare hukuku 3 soru 

Anayasa hukuku 3 soru 

Hukukun temel kavramkarı ve medeni hukuk 3 soru 

Güncel Konular (6 soru) 

 

 

KPSS NEDİR? 

 

KPSS'YE KİMLER BAŞVURABİLİR? 

KPSS'Yİ, KAMU PERSONELİ SEÇME SINAVI adı ile hayatımıza ortak olan sınav sistemi diye adlandırabiliriz basit olarak. Kamu kurumlarında göre alacak personel adaylarına uygulanan bu sınav kendi içinde çeşitlilik göstermektedir. ÖRN: KPSS-A KPSS-BKPSS, genel yetenek, genel kültür, istatistik, kamu yönetimi, anayasa gibi kollardan oluşur. Elbette KPSS'de bu kolların hepsinden sorumlu değilsiniz şöyle ki; başvuracağınız alan adına yeterli olacak bölümlerden sorumlu tutulursunuz. Lise ve üzeri eğitim derecesine sahip yani bu derecelerle mezun olan herkes bu sınava başvurusunu yapabilir. 

KPSS A-B VE C GRUBU KADROLAR: KPSS A grubu kadrolar mesleğinizle ilgili yönlendirmede karşınıza çıkmaktadır. Meslek dışında ilk kez bir kamu kuruluşuna başvurmak isteyen adaylar B ve C kadrosuna göre sınıflandırılmaktadır. 

KPSS A GRUBU KADRO; Bakanlıklar,başbakanlık,genel müdürlük düzeyindeki alanlardan oluşur. Bu sınav sonucunda kurumların kendine özel uyguladığı sınavlara ek olarak adaylar tabi tutulur. KPSS A grubu kadrolar üniversite mezunları için geçerlidir diyebiliriz.Eğer bir kamu kuruluşunda çalışmak istiyorsanız Kamu personeli seçme sınavına muhakkak girmelisiniz daha sonra az önce belirttiğim gibi kurumların kendine has sınavlarına tabii tutulacaksınız. 

KPSS B VE C GRUBU KADROLAR: KPSS A grubu dışında kalan kadrolar diye nitelendirebiliriz. Lise mezunu ve dengi okullar bu gruba göre kadrolanacaktır. Bu kadro için şartlar daha farklıdır; askerlik,sicil kaydı,sağlık,suç durumu vs… Belirli bir taban puanı yoktur. Genel dereceye göre ve kurumların alımına göre başarı durumu belirlenir. Örneğin geçtiğimiz dönemlerde 78 ile yapılan atama bu dönem 69 ile belirlenebilir,bu genel başarı durumuna bağlıdır. 

KPSS, Genel yetenek, genel kültür, eğitim bilimleri ve KPSS A grubu olmak üzere dörde ayrılmaktadır. Örnekleyecek olursak mühendis olmak isteyen bir arkadaşımızın genel kültür ve genel yetenek testlerini cevaplamasını onun için yeterlidir. Fakat öğretmen adayı bir arkadaşımızın ek olarak eğitim bilimleri testini cevaplaması şarttır. 

  

   

2012 KPSS Sınav Soruları İçin Tıklayınız

 

2010 KPSS Sınav Soruları İçin Tıklayınız

  

KPSS Başvurusu (2014 Ortaöğretim, Önlisans ve Lisans KPSS Sınavı Başvuruları)  Başvuru Ücretleri Kaç TL Hangi Bankaya Ödeniyor ? 

 

2014 KPSS Sınav Tarihleri: 

-Kamu Personel Seçme Sınavı (KPSS) Lisans: 5-6 Temmuz 2014 -KPSS Öğretmenlik Alan Bilgisi (ÖABT): 13 Temmuz 2014 -KPSS Ortaöğretim / Önlisans (Önlisans Düzeyi): 27 Eylül 2014 -KPSS Ortaöğretim/Önlisans (Ortaöğretim -Lise- Düzeyi): 28 Eylül 2014 

KPSS Lisans Başvuruları: 

KPSS Sınav Tarihi : 05.07.2014-06.07.2014 KPSS Başvuru Tarihi : 5-14 Mayıs 2014 KPSS Başvuru Yerleri: ÖSYM Sınav Merkezi Yöneticilikleri,Ortaöğretim Kurumları, 

Kimler Girebilir: Lisans mezunu veya mezun olabilecek durumdaki adaylar Başvuru Ücreti : Geçen yıl 40 tl ÖABT TARİHİ, SAATİ VE SINAV ÜCRETİ : 13 Temmuz 2014, 09.30, 40 TL 2014 KPSS Ortaöğretim / Önlisans Düzeyi: 

KPSS Önlisans Sınav Tarihi: 27 Eylül 2014 KPSS Ortaöğretim Sınav Tarihi: 28 Eylül 2014 KPSS Başvuru Tarihi : 30 Haziran – 16 Temmuz 2014 KPSS Başvuru Yerleri: ÖSYM Sınav Merkezi Yöneticilikleri,Ortaöğretim Kurumları, Başvuru Ücreti : 40 TL 

 

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol