Öğretmen Diyarı

KPSS’YE GİRMEDEN İŞE GİRİLDİĞİ İDDİALARI NE KADAR DOĞRU?

Kamuoyunda son günlerde, Kamu Personeli Seçme Sınavına (KPSS) girmeden işe alımların olduğu iddiaları konuşulurken, bu iddiaların doğru olmadığına ilişkin açıklamalar da yapılmaktadır.

 

Kamu kurum ve kuruluşlarına ait Devlet memurluğu kadrolarına ilk defa girişte; KPSS sonucuna göre merkezi yerleştirmeyle veya KPSS sonucuna göre kurumlar tarafından yapılacak sınavlarla ya da kurumlar tarafından doğrudan yapılacak sınavlarla alım yapılması hususu, ilgili yasal düzenlemelerle genel olarak benimsenmiştir.

 

Öte yandan, 657 sayılı Devlet Memurları Kanunu bazı görevleri “istisnai memurluk” olarak değerlendirilerek, bu görevlere atanacaklar hakkında diğer memurluklara girişte aranan sınav ve atama usulünün uygulanmayacağını hükme bağlamış ve bu kadrolardan diğer kadrolara gicişe ilişkin herhangi bir engel de getirmemiştir.

 

İstisnai kadrolara girişte KPSS şartının aranmaması ve bu kadrolara atanmanın ardından diğer memur kadrolarına ve diğer kurumlara naklen atanmanın mümkün olması, uygulamada bu kadroların Devlet memurluğuna giriş yolu olarak kullanılması yoluna gidilmesi sonucunu da doğurmaktadır.

 

İstisnai memurluklar

 

KPSS sınav şartı olmadan girilebilen kadrolar arasında çok sayıda istisnai memur kadrosu yer almakla birlikte, özellikle Devlet memurluğuna sınavsız geçiş yolu olarak kullanıldığı iddia edilen istisnai kadrolardan bazıları şunlar:

 

-Başbakanlık Basın ve Halkla İlişkiler Müşaviri kadroları,

 

-Bakanlıklardaki Müşavir, Basın ve Halkla İlişkiler Müşaviri kadroları,

 

-Bazı kurumlardaki; Başkanlık Müşaviri, Müşavir, Basın Müşaviri, Basın ve Halkla İlişkiler Müşaviri kadroları

 

-Kamu kurumlarındaki Özel Kalem Müdürü kadroları

 

-Valilik ve Belediyelerdeki Özel Kalem Müdürü kadroları

 

İstisnai kadroların tamamı için tıklayınız …

 

İstisnai memur nasıl olunur?

 

İstisnai memurluklara atanabilmek için, ilgili istisnai kadroya atama konusunda yetkili olan makamın, atamayı uygun görmesi gerekir.

 

Bu kadrolara atamada, diğer memurluklara girişte aranan sınav (KPSS veya kurumlar tarafından yapılan sınav) şartı aranmaz. 

 

İstisnai kadroya atama, atama yapmaya yetkili makam/makamlar tarafından yapılır.

 

Memur olabilmek için gerekli genel şartlar, istisnai kadrolara atanacaklarda da aranır. Bu kadrolara atamada, kurumlar tarafından özel mevzuat düzenlemeleriyle ek şartlar da getirilebilir.

 

İstisnai kadrodan başka kadroya ya da kuruma nasıl geçilir?

 

İstisnai kadrolara atanmış olanlar;

 

-Kendi kurumlarında durumlarına uygun bir kadroya herhangi bir sınav şartına tabi olmadan, atamaya yetkili amirlerin uygun görmesiyle atanabilirler.

 

-Başka kurumlarda durumlarına uygun bir kadroya, kurumlarının muvafakati ve diğer kurumun atamayı uygun görmesiyle atanabilirler.

 

-Kendi kurumlarındaki başka bir kadroya ya da diğer kurumlara atanabilmeleri için, istisnai kadroda belli bir süre çalışmaları şart değildir. İstisnai kadroya atandıktan 1 gün sonra bile başka bir kadroya naklen atanabilirler.

 

-Kamu İktisadi Teşebbüslerinde durumlarına uygun sözleşmeli pozisyonlara, bu kurumların atamayı kabul etmesi halinde, kurumlarının muvafakati olmadan da sınavsız atanabilirler.

 

Değerlendirmemiz

 

İstisnai memur kadrolarının çok sayıda olması ve bu kadrolara atanmada sınav şartının olmaması, ayrıca bu kadrolardan başka kadrolara geçişin mümkün olması, bu kadroların memuriyete sınavsız geriş yolu olarak kullanılması sorununu da doğurmaktadır.

 

Bazı makamlara yakın çalışacak memurların seçimi konusunda kurumlara/makamlara serbestlik tanınmasına imkan veren istisnai memur uygulamasının, bazı kadrolar için amacının dışına çıkılarak; memuriyete sınavsız giriş ve kısa süre sonra başka kadrolara naklen geçiş yeri olarak kullanıldığı da görülmektedir.

 

Ancak;

 

-Ortada çok sayıda istisnai kadro olduğu müddetçe,

 

-Bu kadrolara giriş ve bu kadrolardan başka kadrolara naklen geçiş konusuna ilave düzenlemelerle sınır getirilmediği müddetçe

 

bu kadroların memuriyete sınavsız giriş yeri olarak kullanılmasının önüne geçilemeyeceğini, ayrıca böyle kullanılmasalar bile bu kadrolara iktidar yanlılarının veya dost ve akrabaların atandığı iddialarının hiç bitmeyeceğini memurunyeri.com olarak değerlendirmekteyiz.

 

 

 

kaynak: "memurunyeri.com"

\"memurunyeri\"

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim