Öğretmen Diyarı

KPSS'de Yönetmelik Değişikliğinin Atamalara Etkisi Ne Olacak?

Resmi Gazete'de bugün yayımlanan Kamu Personeli Atama yönetmeliğinde yapılan değişiklik ne anlama geliyor, hangi değişiklikleri getirecek?
Resmi Gazete'de bugün yayımlanan Kamu Personeli Atama yönetmeliğinde yapılan değişiklik ne anlama geliyor, hangi değişiklikleri getirecek?  KPSS'nin bu yıl Temmuz ayı yerine Mayıs ayına çekilmesi, 2014 KPSS puanlarına göre yapılacak son merkezi atama olan 2016/1 tercihlerine üniversitelerden yeni mezun olacak adayların katılamaması riskini ortaya çıkarmıştı. Bu durumun ortadan kaldırılabilmesi için yönetmelik değişikliği yapılması gerekiyordu.

Daha önce yaptığımız bir haberde yönetmelik değişikliğinin beklendiğini "2016 KPSS Merkezi Yerleştirme Takvimi Halen Bakanlar Kurulunu Bekliyor" başlığıyla belirtmiştik. Haberimizden kısa bir süre sonra tüm adaylar adına beklenen yönetmelik değişikliği 26 Şubat 2016 tarihli Resmi Gazete'de yayımlandı.

Yönetmelik değişikliğine ulaşmak için tıklayınız Bu değişiklikte dikkat çeken en önemli nokta KPSS puanlarının geçerlilik süresinin bir sonraki sınav yapılana kadar değil, bir sonraki sınavın sonuçlarının açıklanmasına kadar değiştirilmesi olmuştur. Yani 2014 KPSS puanları eski yönetmeliğe göre 2016 KPSS'nin yapıldığı 22 Mayıs tarihine kadar geçerli olacaktı; ancak yeni yönetmelikle bu süre sınav sonuçlarının açıklanacağı 9 Haziran tarihine kadar uzamıştır. Değişiklikteki en temel amaç 2016 yılında üniversiteden mezun olacak son sınıf öğrencilerininde KPSS merkezi yerleştirmelerinde tercih yapabilmesini sağlamaktır. Fakat bu değişikliğe rağmen ortada olan bir sorunu tüm adaylara hatırlatmak istiyoruz. Yönetmelik değişikliğine rağmen üniversiteden mezun olacakların okulu bitirme zamanları en erken Haziran ayı sonunu bulmaktadır.

2014 KPSS puanları yeni düzenlemeye göre 9 Haziran 2016 tarihinde sona erecek ve bu tarihte son sınıf öğrencileri halen okuyor göründükleri için 2016/1 atamasında yine tercih yapamayacaklardır. Tercih kılavuzunda yer alan kadrolara başvurabilmek için adayların mutlaka mezun durumda olmaları gerekmektedir. Bu durumun düzeltilebilmesi için çeşitli önlemler alınabilir. İlk olarak Devlet Personel Başkanlığı 2016/1 KPSS atamasının tarihini Haziran ayı sonu veya Temmuz ayı başlarına alarak son sınıf öğrencilerinin de okullarından mezun olmuş bir şekilde tercihlere katılabilmesini sağlayabilir. Bu mümkün değilse bile okuyan öğrencilerin mezuniyet tarihlerini gözeterek ÖSYM sınav sonuçlarını 9 Haziran'da açıklamayarak daha ileri bir tarihe bırakabilir. İkinci olarakta ÖSYM , 2016/1 tercih kılavuzunda yapacağı bir düzenlemeyle mezun olacak öğrencilerin tercihlere katılabilmesini sağlayabilir. NOT: DPB bu konu ile alakalı olarak bir açıklama yaptı ve "2016 yılı Haziran ayında mezun olacak adayların 2016/1 merkezi yerleştirmelerinde 2014 yılı KPSS sonuçları ile tercih yapmaları sağlanmış olacaktır" denildi. NOT: Kpsscafe.com.tr tarafından hazırlanan bu haber

Kaynak:  “www.kpsscafe.com.tr” 

 

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol