Öğretmen Diyarı

KPSS'de yeni güvenlik sistemi

KPSS'nin ilk oturumu dün gerçekleşti. Her yıl 2 milyona yakın adayın katıldığı sınavın genel kültür ve genel yetenekten oluşan ilk kısmına yaklaşık 400 bin kişi girdi. Devlet memuru olmak için ter döken adaylara bu yıl yeni bir güvenlik önlemi uygulandı. Özellikle kitapçıkların dışarı çıkartılmasını engellemek için uygulanan sistemin adı ise künye takip sistemi.

 

Künye takip sistemi

 

İlk defa bu yıl yapılan YGS'de uygulanan künye takip sisteminde, sınav kitapçıklarının üzerinde karekod bulunuyor. Bu 'karekod'lar g3özetmenler tarafından kontrol edildikte sonra sınav listelerinde, sınava giren adayların isimlerinin karşısına yerleştiriliyor. Böyle hem sınava başkalarının girmesi engellenirken hem de sınav kitapçıklarının 'sınava girmedi' gösterilerek salon dışına çıkartılmasının önüne geçiliyor.Ancak uygulamada bazı aksaklıklar yaşandı. Kitapçık üzerine yapıştırılmış halde bulunan karekodları çıkartmaya çalışan gözetmenler de kuvvetli yapıştırıcı yüzünden zor anlar yaşadı.

 

Sınav kolaydı

 

Adaylar bu yıl yapılan sınavın özellikle bir önceki yıla göre çok daha kolay olduğunu söylüyor. 2014 yılında gerçekleşen sınava göre soruların daha anlaşılır ve kısa sürede çözülen sorular olduğunu ifade ettiler. tarih coğrafya ve Türkçe sorularının çok kolay olduğunu belirten adaylar matematikte zaman zaman uğraştırıcı sorularla karşılaştıklarını belirttiler.

 

Vatan
 
MEMURLAR.NET
Anahtar Kelimeler:
kpss yeni güvenlik sistemi

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol