Öğretmen Diyarı

KPSS\'DE TEHLİKELİ SORULAR!

KPSS’de atanabilecek puan almayı başaran memur adaylarının eğer askerlik hizmeti devam ediyorsa hak kaybına uğruyor mu? Bu soruyu yanıtlayan Memuruz.Net’in eğitim uzmanı Cavit Ardıç, askerde olan memur adaylarının yüreğine su serpti: ” Sorun yok, başvuruyu internet üzerinden yapabilirsiniz.”

 

5 Temmuz 2014’te yapılacak KPSS öncesinde stresli olduğu görülen memur adaylarının Memuruz.Net’e yönlendirdiği sorular cevap buluyor. KPSS ile ilgili bazı konularda aydınlatmak isteyen Memuruz.Net okurlarının bazı soruların buradan yanıtlıyoruz. Başarılar dileriz.

 

SORU:

Evliyim, eş durumundan ne kadar sürede tayinle eşimin bulunduğu ile gelebilirim?

 

CEVAP: 1 yılın sonunda eş durumundan eşinizin bulunduğu ile tayin isteyebilirsiniz.

Eş durumundan tayin isteyebilmeniz için atandığınız ilde stajyerliğinizin kalkmasını beklemeniz gerekmektedir. Bu süre birkaç istisna dışında 1 yıldır. Yani 1 yılın sonunda eş durumundan eşinizin bulunduğu ile tayin isteyebilirsiniz.

 

Bu konuda çok karşılaştığımız bir diğer soru da ,”Eşim kamuda çalışmıyor, özel sektörde çalışıyor yine de eş durumu tayinim olur mu?” şeklindedir. Evet yine de tayininiz çıkar. Eş durumu tayinlerinde eşinizin nerede çalıştığından ziyade sigortasının olup olmadığına bakılmaktadır. (Milli Eğitim Bakanlığı, Sağlık Bakanlığı, Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı gibi birçok bakanlık eş durumu tayinlerinde sorun yaratmamaktadır. Ancak eş durumu tayinlerinde en çok sorunu Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın yarattığını unutmayınız.)

 

Eş durumu tayinlerinde sorun yaratan Kültür ve Turizm Bakanlığına karşı eşler anayasanın 41. Maddesine istinaden dava açıyorlar (Devlet, ailenin huzur ve refahı ile özellikle ananın ve çocukların korunması ve aile planlamasının öğretimi ile uygulanmasını sağlamak için gerekli tedbirleri alır, teşkilâtı kurar.)

 

Bu konuda şu sorular da sıkça karşımıza çıkıyor. “Eş durumu tayini için kaç yıl evli olmamız gerekiyor” gibi… Yanıtlıyorum; böyle bir şart yok. Bir gün önce bile nikah kıymanız yeterlidir. Ancak tayin isteyebilmeniz için eşinizin son 2 yıl içerisinde en az 365 gün sigortasının yatmış olması şart.

 

SORU:

Askerdeyken tercih yapabilir miyim?

 

CEVAP: Asker memur adayları internet üzerinden başvuru yapabilir

Bu soru erkek memur adayları tarafından sıklıkla sorulmaktadır. Bildiğimiz gibi aldığımız puan (Öğretmen adayları hariç) 2 yıl geçerlidir. (Yani Temmuz 2014’ten Temmuz 2016’ya kadar ) Sınava girdik ve atanabilecek kadar yüksek bir puan aldık ancak bir yandan da askerlik sıkıştırıyor ve askere gitmek zorunda kaldık. Bu esnada memur atamaları var nasıl başvuru yapılacak?

Sorun yok başvuruyu internet üzerinden yapabilirsiniz. Tayininiz çıktığında bulunduğunuz kışladan izin alıp gerekli evraklarla birlikte atandığınız kuruma gidip teslim ediniz. Bu teslim esnasında kışladan da o esnada askerde olduğunuza dair bir evrak alınız ve onu da atandığınız kuruma iletiniz. Böylelikle herhangi bir hak kaybına uğramayacak her hakkınız saklı kalacak ve askerlik göreviniz bittiğinde gidip görevinize başlayacaksınız. (Sonuçta askerdeyken de siz devlet hizmetinde bulunmaktasınız)

 

SORU:

Atandığım kurumdan başka bir kuruma geçiş hakkım var mı?

 

CEVAP:

Atandığınız kurumdan başka bir kuruma geçiş yapabilirsiniz. Örneğin Adalet Bakanlığına memur olarak atandınız ve Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığına geçmek istiyorsunuz. Bu geçişin olabilmesi için aşağıdaki sıralamayı takip etmeniz gerekmektedir;

1- Geçiş yapılmak istenen kurumun personel /İnsan kaynakları genel müdürlüğüne/ daire başkanlığına, naklen geçiş yapılmak istediğine dair bir dilekçeyle başvurulmalıdır

2- Geçiş yapılmak istenen kurum geçiş talebini kabul ederse, çalışılmakta olan kuruma muvafakat sorulacaktır.

3- Çalışılan kurumun muvafakat vermesi gerekmektedir.

4- Muvafakat verilirse, yeni kurum atama işlemini yapar.

5- Atamayı yapan kurum, çalışılan kuruma ilişik kesme yazısı yazar.

6- Çalışılan kurum, ilişik keser. Kişiye tebliğ edilir. Tebliğ işleminden sonra, kurumdan ayrılıp atanılan kurumda göreve başlanılır.

 

Burada unutulmaması gereken konu genelde geçmek istediğiniz kurum talebinizi kabul ediyor. Ancak mevcut çalıştığınız kurum muvafakat vermekte sorun çıkarıyor. Çünkü sizin gitmenizle birlikte ayrıldığınız kurumda personel eksikliği oluşuyor. Bu eksikliği kurum doldurmakta zorlanıyor.

Fakat mevcut yasalar geçiş yapabilmeyi biraz da kurum amirlerinin keyfi tutumuna bırakmışlardır. Kurumlar arası geçiş ile kurum içi yükselme birbiriyle karıştırılmamalıdır. Kurumlar arası geçiş bulunduğunuz kurumdan başka bir kuruma ya da bakanlığa geçmektir. (Ulaştırma Bakanlığından Milli Eğitim Bakanlığına) Örneğin kurum amiri personelini vermek istemediğinde personel eksikliğini, giden personelin yerinin doldurulamayacağını gerekçe göstererek muvafakat vermeyebiliyor. Bu tarz durumlarda sizin mevcut kurum amirleriyle bireysel ilişkilerinizin iyi olması gerekiyor. Aksi taktirde izin vermemesi durumunda size mahkeme yolu görünüyor. Mahkemeye başvurduğunuzda eğer sizden önce başka bir personele geçiş için muvafakat verilmişse işiniz kolay ya da mevcut işyerinizde haksız uygulamalara maruz kaldığınızı ispatlarsanız da işiniz kolay ancak diğer durumlarda işiniz biraz zorlaşıyor.

 

Kurumlar arası geçiş ile kurum içi yükselme birbiriyle karıştırılmamalıdır. Kurumlar arası geçiş bulunduğunuz kurumdan başka bir kuruma ya da bakanlığa geçmektir. (örneğin Ulaştırma Bakanlığından Milli Eğitim Bakanlığına geçmek) Kurum içi yükselme ise bulunduğunuz kurumda statünüzün artmasıdır. (Örneğin aynı kurumda memurken şef kadrosuna ya da müdür yardımcısı hatta müdür kadrosuna atanmaktır.) Kurum içi yükselmenin şartlarına bir başka yazımızda değineceğiz.

 

Cavit Ardıç

Eğitim Uzmanı

 

Kaynak: http://memuruz.net

Anahtar Kelimeler:
KPSSDE TEHLİKELİ SORULAR!

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim