Öğretmen Diyarı

KPSS\'de başarı oranı arttıkça,işsizlik oranıda artıyor!

2014 KPSS’ye ön lisans düzeyinden girmiş 776 bin kişi arasında KPSS genel sıralama bazında en başarılı bölümler arasında en üst seviyelerde görülen Önlisans bilgisayar mezunları aldıkları yüksek puanlara rağmen atanamamaktan yakınıyorlar. 2014 yılının son merkezi ataması olan 2014/2 atamalarında da tüm bilgisayar bölümlerine 99 adet sadece kendi bölümlerine ve 53 adette diğer bölümlerle ortak olmak üzere 152 kadro verilmesi hayal kırıklığı yarattı.

Önlisans bilgisayar mezunları 2 ay gibi bir sürede Halk eğitim gibi kurumlardan alınan Bilgisayar İşletmenliği Sertifikası ile mezun oldukları bilgisayar bölümlerinin bir tutulmasının haksızlık olduğunu düşünüyorlar. Önlisans bilgisayar bölümü mezunları’nın genel çoğunluğu lise eğitiminde 4 yıl Önlisans eğitiminde’de 2 yıl olmak üzere toplam 6 yıl boyunca eğitim görüp diplomalarına kavuştuklarını, 2 ay gibi bir sürenin bu işin yetkinliğini ve becerisini kazanmada çok kısa bir süre olduğunu savunuyorlar. Bilgisayar bölümü mezunları ayrıca teknolojik gelişmelerin çok sık olduğu bu devirde bilgisayarı kullanmanın yeterli olmadığını gerektiğinde proğramsal, donanımsal vb. arızalarının’da giderilmesi gerektiğini ve bu konuda kendilerinin mezun oldukları bölümlerde eğitimlerini aldıklarını dile getiriyorlar.

Merkezi atama ile alınan Bilgisayar işletmeni, VHKİ gibi unvan’ların bilgisayar sertifikası olan 3001 koduna değil, Bu görevin okulunda 2 yıl okuyarak mezun olmuş 3246-3247-3248-3249-3253 bölüm kodlu bilgisayar bölümlerinden alınmasını istemektedirler. Proğramcı, Tekniker gibi  ünvanlarında kendi bölümlerinden alınmasını isteyen Önlisans bilgisayar bölümü mezunları yüksek puanlarla açıkta kalmak istemediklerini belirtiyorlar.

Kadro isteklerini sosyal paylaşım sitelerinden’de dile getiren Önlisans bilgisayar bölümü mezunları 2014 yılı son atamasında kendilerine açılan 99 adet kadronun 2015 yılındaki merkezi atamalar’da 3.000 kadro verilerek telafi edilmesini istiyorlar.

Facebook: https://www.facebook.com/groups/493857340754729/

Twitter: #?ÖnlisansBilgisayarMezunları3000Kadroİstiyor

\"SGK

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim