Öğretmen Diyarı

KPSS'de 7 bin adayın net sayısı sisteme yanlış girilmiş

Kamu Personeli Seçme Sınavı'nda (KPSS) yaşanan skandallara bir yenisi daha eklendi.

Pazartesi açıklanan KPSS sonuçlarına göre toplam 12 soru iptal edilmişti. Açılan davalar sebebiyle coğrafya öğretmenliği ve sosyal bilgiler öğretmenliği ile ilgili değerlendirme işleminin ise idari yargı kararı sonrasında yapılacağı duyurulmuştu. Bu skandal tartışılmaya devam ederken, bu sefer de yaklaşık 7 bin adayın doğru sayılarının sisteme yanlış girildiği ortaya çıktı. Öğretmen adayları, KPSS'de net sayılarının sisteme yanlış olarak işlendiğini görünce şoka uğradı. 


Sınav sonucu hatalı bir şekilde hesaplanan öğretmen adaylarından biri de Banu Kesgin. 13 sorusunun yanlış hesaplandığını belirten Kesgin, tepkisini şöyle dile getirdi: “KPSS sonuçlarını görünce büyük bir yıkım yaşadım. Ben sınıf öğretmenliği mezunuyum. Bütün sınıf öğretmeni mezunları aynı konudan dolayı mağdur durumda. Yetkili birçok kurum arandı fakat bizimle ilgilenen kimse yok. Sınavın tekrar doğru şekilde hesaplanmasını istiyoruz. ÖSYM'nin kaçıncı hatası bu.” Bilişim teknolojileri öğretmeni olan Fatih Sarı da genel kültür, genel yetenek ve eğitim bilimleri testlerinin üçünden de doğru sayılarının yanlış girildiğini anlattı. Sarı, “Sorular açıklandığında netlerimi hesapladım. Doğru sayılarım yerine netlerim yazılmış. 4 yanlış 1 doğruyu değil de sanki 2 doğruyu götürmüş. Skandal bunun adı.” dedi. Skandalın mağdurlarından olan Mehmet Koç da şöyle konuştu: “Eğer puanlar yeniden hesaplanmazsa herhangi bir kuruma atanamayacağım. Puanım 78 gelmesi gerekirken 68 geldi. Bu sadece bende olsa ‘Ben yanılıyorum' diyeceğim fakat benim gibi binlerce kişi var. Bu hata insanların bir yılına mal oluyor. Bunu yapmaktan vazgeçsinler artık.” Yaklaşık 7 bin öğretmen adayı Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Merkezi'ne (ÖSYM) başvuru yapmaya hazırlanırken, eğitimciler de skandala şöyle tepki gösterdi:


EĞİTİMCİLER: ÖSYM'Yİ KAPATALIM GİTSİN


Sedat Değer (Anadolu Eğitim-Sen Genel Başkan Yardımcısı): ‘‘ÖSYM, KPSS'de onlarca hataya imza atarak adeta rekor kırdı. Kurum acilen güvenirliğini, bilimselliğini sorgulamalı. Daha soru bile hazırlayamayan ÖSYM, adaylardan bir de sorulara doğru cevap vermelerini bekliyor. Doğru düzgün soru hazırlamadan öğretmenlerden girdiği KPSS'de başarı göstermesini beklemek hiç de akılcı değil. Doğru düzgün sınav hazırlayamayıp, doğru düzgün değerlendirme yapamıyorsa ÖSYM'yi kapatalım gitsin. Bilen kişiler yapsın bari bu işi.''


Hanefi Bostan (Türk Eğitim-Sen İstanbul İl Başkanı): ‘‘Bu tür yanlışlar doğru değil. ÖSYM'nin, kamuoyunu tedirgin ve sınava girenleri rahatsız etmeyecek bir altyapı oluşturması lazım. Çünkü toplumun güveni bu tür kurumlara karşı sarsılmaması gerekir. Bu tür hatalar ‘Hiç kimseye güvenilmez' algısını oluşturuyor maalesef. Böyle bir imaj oluşunca da toplumda ciddi bir çözülme ortaya çıkıyor. Bir an önce bu kurumların kamuoyu nezdinde güvenilirliklerini kazanması gerekiyor.”


Kaynak: ZAMAN

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol