Öğretmen Diyarı

KPSS'de 100 net yapmanın sırrı o isim

YÜKSEL TEMEL SONER KOÇER


Paralel Yapı'nın 2010'daki KPSS'de yaptığı usulsüzlüğe yönelik 3'üncü dalga operasyonda dün düğmeye basıldı. Ankara merkezli 19 ilde eşzamanlı düzenlenen operasyonda, haklarında yakalama kararı çıkarılan 44 kişiden 25'i gözaltına alındı. 100 net ve üzeri yapan şüphelilerden 8'inin soruşturmanın firari ismi Turgut Özal Derneği Genel Sekreteri Mehmet Hanefi S ile dolaylı bağlantısı tespit edildi. Bu kişilerin Sözen ile aracı kullanarak görüştüğü HTS kayıtlarıyla tespit edildi. Sözen, Paralel Devlet Yapılanması örgütü lideri Fetullah Gülen'e yakınlığı ile biliniyor. Şüpheliler arasında cemaat ağabeyi pozisyonunda bulunanların soru ve cevapları hem dağıttığı hem de sınava girip kopya çektiği saptandı. 6'sının kadın olduğu şüpheliler arasında öğretmenlerin de bulunduğu değişik meslek gruplarından şahısların olduğu öğrenildi. Ankara'da oturan karı-koca öğretmen çiftin firari olduğu belirlendi.


DERNEK DAĞITIMIN İLK HALKASI


Ankara Cumhuriyet Savcısı Yücel Erkman'ın talimatıyla yürütülen KPSS soruşturması kapsamında 3. dalga operasyon düzenlendi. Paralel Yapı'nın 2010'daki KPSS Eğitim Bilimleri Testi'ne ait soruları ÖSYM'den çalıp dağıtımın birinci halkası Turgut Özal Düşünce ve Hamle Derneği üzerinden hücre evlerine aktarıp servis etmesiyle ilgili başlatılan soruşturmanın ilk iki operasyonu kapsamında 60 kişi tutuklanmıştı. Fetullah Gülen'in "1 numara" olduğu FETÖ / PDY ana davasında yer alan soruşturma dosyalarından olan KPSS operasyonunda, Derneğin Genel Sekreteri Mehmet Hanefi S. örgüt lideri olarak gösterildi.


PENSİLVANYA MÜDAVİMİ FAS'TA


Fas'ın Kazablanka kentine kaçan Pensilvanya müdavimi S'nin adı, 3'üncü dalga operasyonda da öne çıktı. Soruların çalınıp servis edildiği sınavla ilgili 100 üzeri net yapan 3 bin 227 şüpheliden 44'ü mercek altına alındı. Aralarında akrabalık ve sosyo- ekonomik bağlar bulunan şüphelilerden 8'inin firari S' ile dolaylı olarak irtibatlı olduğu tespit edildi. Şüphelilerin S ile görüşmek için direkt bağlantılı olduğu 138 kişi üzerinden hareket ettiği HTS kayıtlarıyla ortaya çıkarıldı. Örgütün cemaat evlerinde ağabeylik yaptığı belirlenen bu 8 şüphelinin birinci elden aldıkları sınav soru ve cevaplarını diğer üyelere dağıttığı belirlendi.


KALEM OYNATMADAN!


Dağıtıcı olarak görevlendirilen cemaat ağabeylerinin aynı zamanda sınava girdikleri ve çoğu zor soruyu kalem oynatmadan çözdüğü de bilirkişi raporlarıyla tespit edildi. Şüphelilerin bir kısmının 2010 sınavından sonra öğretmen olarak atandığı, diğerlerinin de değişik meslek gruplarında faaliyet yürüttükleri anlaşıldı. Gerekli çalışmanın tamamlanmasının ardından "3. Etap" olarak adlandırılan dosya kapsamında dün düğmeye basıldı. Ankara'da 8, İstanbul ve Kocaeli'nde 7'şer, Erzurum'da 4, Gaziantep'te 3, Antalya'da 3, Van'da 2, Bursa, Çanakkale, Denizli, Eskişehir, Giresun, Hatay, Kastamonu, Kayseri, Mardin, Sakarya, Samsun ve Şanlıurfa'da ise 1'er kişi hakkında gözaltı kararı verildi. Ekipler, 5'i kadın 44 şüpheliden 25'ini gözaltına aldı. 19 şüpheli firari.


'FUAT AVNİ'YE SORUŞTURMA


Operasyon hakkında açıklama yaparak soruşturmanın gizliliğini ihlal ettiği ve "örgüte yardım" ettiği gerekçesiyle "Fuat Avni" adlı Twitter hesabına ilişkin soruşturma başlatıldı. Ayrıca sabah, hangi kentten kaç kişi hakkında gözaltı kararı uygulanacağının "Fuat Avni" adlı Twitter hesabına emniyetten sızdırıldığı gerekçesiyle de Emniyet tarafından idari soruşturma başlatılmıştı.


ÖĞRETMENLER FİRARDA...


İstanbul'da gözaltına alınanlar Haseki Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde sağlık kontrolünden geçirildikten sonra Ankara'ya gönderilecek. Samsun'da gözaltına alınan Ö.Ö.'nün (38) bir lisede tarih öğretmeni, Giresun'da yakalanan F.O.'nun ilkokul öğretmeni olduğu ortaya çıktı. Haklarında yakalama kararı çıkarılan Erzurum'da 3 öğretmen, Kayseri'de ise 1 öğretmen adreslerinde bulunamadı. Eskişehir'de gözaltına alınan B.B. de özel bir okulda öğretmen çıktı.

Sabah
 

 

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol