Öğretmen Diyarı

KPSS tercihlerinde tekrar puan kullanımı

Nezir KARDOĞAN


Tercih sıralamasında önemli kriter nedir?


- En önemli kriter en çok gitmek istediğinizkontenjanları daha üstlere almanızdır. İstemediğiniz ve de tayin durumu olmayan bir yere yerleşmeniz daha sonra görev yerinizi değiştirmek için sıkıntıçekmenize ve hatta istifa etmenize yol açabilir.


Memur olanlar aynı kurumda başka bir şehri veya unvanı tercih edebilir mi?


- Evet. Ancak bu kişilerin bu kadrolara atanmaları için kurumlarının muvafakati gerekmektedir. Çalıştığıkurumdan muvafakat alamayacak olanlar naklen geçemeyecektir. Bu durumda, mezun olduğu bölümle uyumlu kadroya atanmış olanlara dava açmalarını öneriyoruz.


Hangi şehirler yüksek puanla kapatıyor?


- Ankara her yerleştirmede en yüksek puanla alım olan şehirdir. Bunu İzmir, İstanbul, Antalya, Konya, Mersin, Kocaeli, Adapazarı, Bolu, Manisa, Denizli, Aydın, Kırıkkale gibi büyük şehirler, büyük şehirlereyakın olan şehirler veya denize kıyısı olan şehirler takip etmektedir


Puanı düşük olan nereleri tercih etmeli?


- Bu adaylar tercih edebilecekleri yerleri belirledikten sonra "yüksek puanım olsaydı nereleri seçerdim"sorusuna cevap niteliğindeki şehirleri çıkardıktan sonra geriye kalan ve pek fazla istenmeyen şehirleri tercih etmelidirler. Ayrıca önceki yazılarımızda belirttiğimiz tayin durumu olmayan (belediye, üniversite gibi) kurumlara da talep az olacağı için bu kurumların da düşük puanla kapatma ihtimali bulunmaktadır.


Yüksek puanlı adaylar 2013/2 alımında tercih yapmalı mı?


- 2014 Bütçe Kanunu Tasarısı ile 2014 için çok düşük sayıda kadro verilmesi ve önceki seneden %50 oranında kadro devrinin kaldırılması gündemdedir. Yani 2014 yılındaki KPSS tercihlerinde alım sayısı düşük olması bekleniyor. Bu yüzden yüksek puanlı adayların 2012 KPSS puanıyla yapılacak son yerleştirme olan 2014/1 alımlarını beklemelerine sıcak bakmıyoruz.


Bir kontenjanı üst sıraya almak diğer adaylar açısından öncelik sağlar mı?


- Hayır. KPSS yerleştirme sistemi puan esaslı yerleştirme yaptığı için sizin daha düşük bir puanınız varken bir kontenjanı 1. sıraya yazmanız durumunda, daha yüksek puanlı bir aday aynı kontenjanı 30. sıraya yazdı diye o adaya göre avantajlı olmazsınız.

Yazının devamı için TIKLAYINIZ

 
\"Memurlar.Net\"

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol