Öğretmen Diyarı

KPSS tercihlerinde en çok yapılan hata

 

 

Nezir KARDOĞAN


- Olamaz. Çünkü yerleştirmelerde tek kriter adayların puanıdır ve online yapılmaktadır. Ayrıca,ÖSYM, her yerleştirme sonrasında, her bir kadroya kimin kaç puanla atandığını, sonuçları ilan ettiğigün kamuoyuyla paylaşmaktadır. Tercih listesini kaydeden adaylar, sonuçlar açıklandığından, ÖSYM'nin ilan ettiği bu veriler üzerinden, tercihlerine en düşük kaç puanla yerleştirilmeyapıldığını görebilecektir.


Dolandırıcılara dikkat


- Kimi illerde bazı dolandırıcıların "Biz sizi işe yerleştireceğiz" diyerek para topladığı iddiaları heryerleştirmede tekrar tekrar gündeme gelmektedir. Adayların bu dolandırıcılara kesinlikle inanmaması gerekiyor. Devlet Personel Başkanlığı bu yerleştirme döneminde de benzer yöndeki bu iddialar için açıklama yaparak, adaylara para kaptırmamaları uyarısında bulundu.


Sözlü sınav var mı?


- ÖSYM'nin yaptığı yerleştirmelerde sadece puanlara ve tercih üstünlüğüne bakılmaktadır. Diğer personel alımlarında olduğu gibi sözlü sınav uygulanmamaktadır. Yapılan yerleştirme işlemleri bu yönüyle ÖSSSyerleştirmeleriyle aynı mahiyettedir.


EN SIK YAPILAN HATA


Tercihte en çok yapılan hata...


- Sistem gereği yanlış bölüm tercihi yapılamaz, ÖSYM bunu engellemektedir. Ancak sistem özelniteliklerin varlığını kontrol edemediği için sertifika, ehliyet, yabancı dil gibi belgelere sahip olup olmamada sadece adayın beyanına bakılmaktadır. Yanlış tercih de, en çok burada olmaktadır. Taşımadığı bir özelniteliği yazıp yerleşenlerin atama işlemleri yapılmayacaktır ve bu kişiler aynı puanla yapılacak bir sonrakimerkezi yerleştirmelere katılamayacaktır.

Haberin devamı için tıklayınız.

 
\"Hürriyet\"
 
memurlar.net

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol