Öğretmen Diyarı

KPSS tercihlerinde alan dışı tercih yapabilir miyim?
Kamu kurum ve kuruluşlarına yerleşebilmek için milyonlarca aday Kamu Personeli Seçme Sınavı'na girdi. Lisans ve önlisans sonuçları açıklandı ve adaylar puanlarına kavuştu. Şimdi ise KPSS ortaöğretim oturumuna katılan 3,5 milyon memur adayı sonuçların açıklanmasını bekliyor.


KPSS ORTAÖĞRETİM SONUÇLARI NE ZAMAN AÇIKLANACAK?

KPSS ortaöğretim oturumu 20 Kasım 2016 Pazar günü tüm Türkiye'de ÖSYM tarafından gerçekleştirilmişti. Adaylara Genel Kültür kısmından 60, Genel Yetenek kısmından da 60 soru verilmiş ve 120 dakika süre tanınmıştı. Sınav sorunsuz bir şekilde tamamlanmış ve adaylar ter dökmüştü. Gözler ÖSYM sonuç sorgulama sistemine çevrildi. Herkes KPSS lise/ortaöğretim sonuçlarının ne zaman açıklanacağını merak ediyor. Kamupersoneli.net olarak KPSS sonuçlarının Aralık ayının 3. haftasına kadar açıklanmasını bekliyoruz. Çünkü ÖSYM tarafından merkezi atama tercihleri alınacak.

KPSS'DE ALAN DIŞI TERCİH YAPABİLİR MİYİM?


 

Öncelik Sırasıyla Ev Sahibi Olmak için Başvurun!
KPSS'de alan dışı tercih yapmanız mümkündür. Fakat alan dışından kastımız şu şekilde; Örneğin KPSS'den 75 puan aldınız ve çeşitli devlet kurumları itfaiye eri, hizmetli, zabıta, bilgisayar işletmeni ve düz memurluk (büro personeli) kadrolarına alım yapacak. Bu alanları tercih edebilirsiniz. Nitelik kodları sadece bayan ve erkek olma şartlarını istiyor. Fakat sağlık meslek lisesi mezunu birisi, elektrik tenisyeni kadrolarına tercih yapamaz.
KPSS TERCİHLERİ NASIL YAPILIR?

KPSS tercihlerinizde ÖSYM tarafından 21 Aralık'ta yayınlanacak olan kılavuzu detaylı olarak incelemeniz gerekmektedir. Mezun olduğunuz lisenin nitelik koduyla tercih edilebilecek tüm kadrolar ÖSYM tercih işlemleri sayfasından nitelik kodunu yapıştırarak iller ve alım yapılacak kadrolar görüntülenebilmektedir. Kamupersoneli.net olarak KPSS tercihleri yapılırken forumlarımızdan 7/24 olarak siz değerli okurlarımıza destek vereceğimizi belirtmek isteriz.

KPSS'DE BARAJ PUANI KAÇ - BARAJ PUANI VAR MI?

KPSS'de baraj puanı bulunmuyor. Merkezi atamalarda bir kadroyu en yüksek puanla tercih eden aday atanıyor. Örnek olarak 60 puanınız var diyelim ve bir de kadro bulunuyor, bu kadroyu kimse tercih etmediyse siz tercih ederseniz atanırsınız. KPSS baraj puanı kaç diye merak eden adaylar tüm sorularını yorum olarak gönderebilirler.

Kaynak: www.kamupersoneli.net

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim