Öğretmen Diyarı

KPSS tercihlerinde adaylar nelere dikkat etmeli?

1- KPSS atamalarında yaş şartı var mıdır? 55 yaşındaki bir kişi KPSS B Grubu kadrolara yerleşebilir mi?

 

Kamu Görevlerine İlk Defa Atanacaklar İçin Yapılacak Sınavlar Hakkında Genel Yönetmelik'in ek 3'üncü maddesine göre kamu kurum ve kuruluşları, kanunlarda ya da kanunların bu konuya dair düzenleme yetkisi öngördüğü tüzük ve yönetmeliklerde yer alan özel hükümler haricinde, merkezi yerleştirme yapılmasını talep edecekleri kadro ve pozisyonlar için yaş sınırı tespit edemezler. Dolayısıyla 55 yaşındaki birisi de KPSS B grubu kadrolara yerleşmesi halinde memur olarak atanabilir. Ancak, bütün adayların yerleşecekleri kadro veya pozisyonların özel şartlarına bakmaları gerekmektedir.

 

2- Hangi kurumlar tercih edilmeli

 

Kılavuzda yer alan kadro ve pozisyonların tercihinde; nakil imkanları (yani farklı illerde birimleri olmadığı için) kısıtlı olduğu için belediyeler ve üniversiteler en son tercih edilmelidir. KİT'ler ücret açısından tercih edilmeli ancak, bunların başka kurumlara nakil imkanının olmadığı unutulmamalıdır. Aile ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı, MEB ve Çevre ve Şehircilik Bakanlığı gibi kurumlar ise değişik illerde birimleri olduğu için bu kurumlara tercih önceliği verilmelidir. Üniversiteler ve belediyelere yerleşenlerin nakil sorunu yaşaması kaçınılmaz olduğu için buralar en son tercih edilmelidir.

 

3- Hangi adaylar tercih yapamaz?

 

KPSS-2012/2, KPSS-2013/1, KPSS-2013/2 veya KPSS-2014/3 yerleştirme işlemleri sonucu, 2012- KPSS puanı ile herhangi bir kadro veya pozisyona yerleştirilen adaylar, atamaları yapılsın ya da yapılmasın, 2012-KPSS puanları ile bu yerleştirme işlemi için tercih yapamazlar.

 

Ancak, yukarıda belirtilen puanlarla kamu kurumlarına 657-4/B sözleşmeli olanlar aynı puan türüyle yerleşebilirler.

 

4- Engelli adaylar tercihte bulunursa ataması yapılır mı?

 

Engelli adayların, kamu kurum ve kuruluşlarının bu kılavuzda yer alan kadro veya pozisyonlarını tercih etmelerine yeşil ışık yakılmıştır. Ancak, kılavuzda bu ifadelere yer verilmekle birlikte engelli olan adayların tercihte bulunmamalarını öneririz. Çünkü, kamu kurumları yerleşen adaylardan atamaya esas belgeleri isteyecekler ve bu belgeler arasında da sağlık raporu veya sağlık kurulu raporu bulunmaktadır. Bu raporlarda engel durumu % 40 ve üzerinde olanların atamaları yapılmayacaktır. Daha önce birçok kamu kurumu yerleşen engelli adayları bu gerekçeyle atamamıştır. Mağdur olmak istemeyen adaylara bu durumu önemle hatırlatmak istiyoruz.

 

5- Kılavuzdaki derece ve kademeler ne anlama geliyor?

 

Kılavuzda, bazı kadroların yanında GİH, THS, SHS gibi kısaltmalar ve 9, 8, 7, 6 ve 5. dereceler bulunmaktadır. Adayların tercihlerini yaparken bu ayrıntıya hiç dikkat etmemesi gerekmektedir. Sınıf belirtilmeyen ve derecesi olmayan pozisyonlar KİT'leri ifade etmektedir. GİH Genel İdare Hizmetleri Sınıfı'nı, TH Teknik Hizmetler Sınıfı'nı, SH Sağlık Hizmetleri'ni ifade etmektedir.

 

Dereceler: Derece, memuriyete giriş derecesidir. Bu detay, tamamıyla teknik bir düzenleme olup, adayları ilgilendirmemektedir. Bu nedenle tercih yapılırken derece hususuna hiç dikkat edilmemelidir.

 

6- Şu an bir kurumda memur olarak çalışmaktayım. 2014/1 KPSS tercih kılavuzunda yer alan hangi kadroları tercih edersem muvafakata gerek yoktur?

 

Memur bir kişi 201/1'de yer alan başka bir memur kadrosunu tercih eder ve yerleşirse, bu kişi o kadroya ancak kurumlar arası muvafakat ile geçebilir. Çalışılan kurum muvafakat vermez ise naklen atanılması mümkün değildir. Eğer memur kişi kılavuzda yer alan sözleşmeli pozisyonları (Kılavuzda sınıfı bölümü boş olan kadrolar sözleşmelidir.) seçerse muvafakata gerek yoktur. Bu halde istifa edip geçebilir. Aynı durum şu an sözleşmeli olup, memur kadrosunu tercih edecek adaylar için de geçerlidir.

 

7- Hangi KPSS puanları, sınavları ve türleri geçerlidir?

 

Yerleştirme işlemlerinde ortaöğretim mezunları için KPSSP94, önlisans mezunları için KPSSP93 ve lisans mezunları için KPSSP3 puanı kullanılacaktır. Ancak, Danıştay 12.Daire Başkanlığı'nın 27/06/2013 tarihli ve E:2009/5045, K:2013/5796 sayılı kararı gereğince Teknik Hizmetler ve Sağlık Hizmetleri ve Yardımcı Sağlık Hizmetleri sınıflarına dahil adayların ihraz etmiş oldukları unvanlara ilişkin kadrolara (Tekniker, Teknisyen, Hemşire, Ebe, Sağlık Memuru, Sağlık Teknisyeni, Sağlık Teknikeri gibi kadrolara) başvurmak istedikleri takdirde, KPSS tercih işlemlerinde en üst öğrenim düzeyinden KPSS'ye girerek elde etmiş oldukları puanları ile alt öğrenim düzey(ler)indeki kadrolara başvuru yapabileceklerdir.

 

Ayrıca, yerleştirmede 70 puan barajı yoktur. Yine adayların bu kılavuzda yer alan kadro ve pozisyonları tercih edebilmeleri için, 7-8 Temmuz 2012 ve 22-23 Eylül 2012 tarihlerinde yapılmış olan Kamu Personel Seçme Sınavlarından (2012-KPSS Lisans ve 2012-KPSS Ortaöğretim/Önlisans) birine girmiş ve bu sınavların en az birinden ilgili KPSS puanını almış olmaları gerekir.

 

8- Tercih işlemleri nasıl yapılacak ve ne zaman sona erecek?

 

Adaylar tercihlerini 23 Haziran-02 Temmuz 2014 tarihleri arasında internet yoluyla ÖSYM'ye gönderebileceklerdir. İnternetten tercih gönderme işlemleri 02 Temmuz 2014 gecesi, saat 23:59'da sona erecektir. Bu süre kesinlikle uzatılmayacaktır.

 

9- Kadro veya pozisyonun karşısında birden fazla şart varsa ne yapılacak?

 

 

 

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim