Öğretmen Diyarı

KPSS Takvimi Aynı, Yerleştirme İçin Yönetmelik Değişecek

Mevzuata göre DPB’nin Ocak ayı içinde merkezi memur yerleştirme takvimini açıklaması lazımdı. Bugün DPB’den yerleştirme takvimiyle ilgili bir açıklama geldi. 2016’da mezun olacakların mağdur edilmeyeceği şekilde bir yönetmelik değişikliği yapılacağı açıklandı.
Mevzuata göre DPB’nin Ocak ayı içinde merkezi memur yerleştirme takvimini açıklaması lazımdı. Bugün DPB’den yerleştirme takvimiyle ilgili bir açıklama geldi. 2016’da mezun olacakların mağdur edilmeyeceği şekilde bir yönetmelik değişikliği yapılacağı açıklandı.  DPB Yerleştirme Takvimi İçin Lisans KPSS Tarihi Değişecek Mi? haberimizde DPB ve ÖSYM’den kimseyi mağdur etmeyecek bir takvim beklediğimizi özellikle belirtmiştik. Çünkü KPSS lisans sınavının Mayıs ayına çekilmesi yüzünden 2016 Haziran ayında mezun olan ve 2014 KPSS'ye giren adaylar KPSS 2016/1 de tercihte bulunamayacaktı.  

Ayrıca 2014 KPSS puan sonuçları iki yıl geçerli olduğu için iki yıl dolmadan yeni bir KPSS yapılmış olacağından 2016 KPSS sonuçlarının ardından 2016-1 tercihleri için 2016 KPSS’ye girenler de bir hak talebinde bulunacaktı. Mağduriyetlerin ve mahkemelerin önüne geçmek için yönetmelik değişikliği yapılması en doğrusudur.  ÖZETLE;  Kamu Görevlerine İlk Defa Atanacaklar İçin Yapılacak Sınavlar Hakkında Genel Yönetmelikte değişiklik için Bakanlar Kurulu kararını ardından de Resmi Gazetede yayımlanmasını bekleyeceğiz. DPB, bundan sonra da yerleştirme takvimini açıklayacaktır. 2016 KPSS Lisans sınav tarihinin değişmesine gerek kalmadan bir düzenleme yapılmış olacaktır.

 Zeki KARA / Kpsscafe.com.tr

 

 

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol