Öğretmen Diyarı

KPSS sonuçlarına göre soru iptali olursa ÖSYM puanlamayı nasıl yapar?

 Tartışmalı sorulara ilişkin olarak idari mahkemelere iptal davası açılması sonucu bu soruların akıbetinin ne olacağı merakla bekleniyor. KPSS sınav sonuçlarının açıklanma süresinin gecikmeside sorulara ilişkin olarak iptal edilme durumu olasılığının dikkate alındığını akıllara getiriyor. Şu değerlendirmeyi yapmakta fayda var.

ÖSYM sınavda iptal edilen soru olursa bunu sonuçları açıkladığı zaman mutlaka kamuoyuyla paylaşır. Hangi testlerde kaç sorunun iptal edildiği belirtilerek bu soruların tüm adaylar tarafından doğru yapıldığı kabul edilir. Adaylara kpsscafe.com.tr olarak tartışmalı sorularla ilgili şu bilgiyide vermek istiyoruz.

Her sınavın sonuçları açıklanmadan önce ÖSYM sınavda sorulan tüm soruları Sınav Kurulunda inceleyerek hatalı soru olup olmadığını gözden geçirmektedir.

Yapılan değerlendirmelerde hatalı soruya rastlanırsa bu soru iptal edilerek testi cevaplayan tüm adayların o soruyu doğru cevapladığı kabul edilir ve puanlama bu duruma göre hesaplanır.

KPSS'de ÖABT testinde sorulan bazı sorulara ilişkin olarak açılan iptal davalarının kararından önce ÖSYM zaten soruların tümünü inceleyeceği için olası bir hata durumunda gereken işlemleri yapacaktır. Sonuçlar açıklandığında iptal edilen sorular varsa yapılan duyuruda bu sorularda kurum tarafından paylaşılacaktır. Temennimiz sınav sorularına ilişkin olarak kamuoyundan ve adaylardan gelen taleplerin titizlikle incelenip, sonuçlarında daha fazla kimseyi bekletme lüksü olmadan açıklanmasıdır.

Kaynak:  “www.kpsscafe.com.tr” 


Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol